Z ponuky sa mi točí hlava, potrebujem pomoc

Konečne sa nám podarilo našetriť nejakú korunku, tak si ideme pozrieť inzeráty s autami, keďže Barborka pomaly dosluhuje. Najbližšej technickej kontroly sa nedožije, nakoľko sú potrebné vyššie investície. Pohľadáme niečo novšie. Sme početnejšia rodina, máme radi výlety a vo väčšej skupine je vždy veselšie. Rovno si vo filtri kliknem sedem a viacmiestne vozidlá. Po hodine hľadania som ale z toľkých ponúk na prášky, strácam predstavu, aké auto som to vlastne chcel. Zavolám kamaráta, veď sa v autách vŕta polovicu života, tak snáď spolu niečo vyberieme, nateraz prestávka do príchodu posily. Ak sa chcete vyhnúť problémom s kúpu vozidla, možno by ste mali zvážiť jeho dovoz zo zahraničia overenými sprostredkovateľmi.

Hybaj na kávu, som z toho jeleň

Zasadla rada dvoch hláv, pridala sa tretia hlava manželky a znova čítame rôzne inzeráty. Žena nás zastavila, nech rýchlo pozrieme na to krásne zelené auto. Otvoríme stránku, prezeráme a zrazu informácia o zložení zálohy. Potom nám ho vraj privezú zo zahraničia. Tu ma kamarát hneď vystríha, že sa síce môže jednať o seriózny predaj, no je tu vysoká pravdepodobnosť dovozu úplne iného auta, ako je v popise a na fotografiách. Návrat na inzeráty a prehrabávanie pokračuje. Pekný zelený tátoš mi vŕta v hlave aj po opustení stránky...

stáčanie tachometrov

Hľadáme ďalej

Len čo som si usrkol zo šálky, oči mi zajasali pri pohľade na monitor. Wauuu, kráska strieborná. Dokonca s dieselovým motorom, kilometrov nemá ani tretinu v porovnaní s našou Barborkou, super. Nastupovať sa do neho bude úžasne, viem to, lebo ma v podobnom raz viezol kolega domov z práce. Naložím doň všetko svoje rybárske náčinie, na výlet sa pomestíme s rodinou úplne bez obmedzení, skvelá predstava. V inzeráte je síce len pár fotiek, ale lákavých. Je rozhodnuté, zajtra sa ideme nezáväzne pozrieť. Ak sa nám bude páčiť, necháme skontrolovať skúsenejšiemu kamarátovi a kúpime ho.

stáčanie kilometrov

Autobazár krajší než obchoďák

Vlajočky, svetielka a trblietavá výzdoba nás víta pri vstupe do autobazáru, prvý dojem proste na jednotku. Je pravda, že v čase Vianoc výzdobu vidíme na každom rohu, ale tu mi to príde také príjemné, až priam rodinné. Všetko úhľadne zoradené. Môjmu oku neušlo, že od najmenšieho autíčka to majú naskladané až po riadne cestné giganty, ale celkový výber je poskromnejší. Vari boli aj tu výpredaje? Nevadí, už vidíme krásnu striebornú Alhambru, kvôli ktorej sme prišli. Sme od nej azda desať metrov a manželka spontánne vyhŕkne „naša krásna Kvetka“. „Naša bude, až ju skontroluje zajtra Karol, podľa dohody“ hovorím prezieravo. V tom sa objavil spomedzi áut pánko, očividne predajca, z ktorého som ale skoro infarkt dostal, keďže som bol myšlienkami v peňaženke, či to ozaj dokážeme zaplatiť.

Nechali sme sa opiť rožkami

Seriózne ustrojený pán sa nám okamžite ponúkol, že odbehne pre kľúče, aby sme nazreli do interiéru. Milé, poteší to v dnešnej neosobnej dobe. Kým sa manželka kochá pohľadom zvonku, pán predávajúci upriami moju pozornosť na zadné sedadlá. Dajú sa vyklápať, aj rýchlo vymontovať, batožinový priestor luxusný, teda oproti nášmu trpaslíkovi. Ani som sa nenazdal, sadáme do auta a ideme na skúšobnú jazdu. Príjemné, pohodlné, voňavé, čo viac si priať... Počas jazdy predajca zahral na moju kalkulátorskú strunu, ako je jednoduché financovanie na splátky, symbolický úrok, dokonca dostanem aj kompletnú povinnú výbavu a koberčeky do auta. Poviem vám po pravde, ešte sme neboli naspäť v bazári, už aj ja som vedel, že strieborná Kvetka je náš nový člen rodiny. Na ďalšiu kontrolu som ani nepomyslel.

stáčanie tachometrov

Po troch mesiacoch... Totálka motora

Naštartujem, vystúpim, aby som si vyzliekol kabát, mám pred sebou dve hodiny cesty. Spravím si pohodlie. Nasadnem, prejdem na koniec parkoviska a zrazu rana. Auto na mieste zastavilo. Čo sa stalo, prešiel som cez niečo? Olejová kaluž pod prednou časťou auta neveští nič dobrého. Mechanik Kárči nebol z môjho telefonátu nadšený, nechápal som prečo, veď bude mať prácu a snáď mi to čo najskôr kamarátsky opraví. Po odtiahnutí auta do dielne a prvotnej obhliadke mechanikom som po jeho zalomení rukami spozornel. Niečo nie je v poriadku. Prichádza jeho kolega, taktiež okamžite zalomil rukami, to neveští nič dobré. A je to tu, mávli mi, nech podídem bližšie. Sucho v ústach, krvi by ste sa vo mne nedorezali. Tá spŕška chýb, ktorá sa začala hrnúť z úst oboch mechanikov ma zasekla, no pohľad na dieru v mojom motore mi vyrazil dych. Po následnom zistení, že moje auto nemá 145 tisíc kilometrov ale minimálne 390 tisíc, som sadol na zadok, na nejaké kolesá ležiace vedľa zdviháku. Ale veď ja som si kúpil zánovné auto, garážované, krásne... A tu prišiel budíček, pri poriadnej obhliadke v serióznom servise.

stáčanie tachometrov

Navoňaná mrcina nás obalamutila

Indície boli pre odborné oko jasné. A ako mi ich začali mechanici ukazovať, už som ich videl aj sám. No ja ako laik zahľadený do zovňajšku auta, som ich pri kúpe absolútne nevidel. Ošúchaný bok spolujazdcovho sedadla, opotrebované pedále, na volante poťah zakrývajúci prílišné opotrebenie, vodičove sedadlo vymenené a malo dokonca iný vzor látky, ovládač svetiel ošúchaný, pod puklicami tri kolesá rovnaké a štvrté malo úplne iný rozmer. Poškodené autodiely ako kryt rozvodov, drážkový remeň držal na mieste už len silou vôle... K tomu keď si spätne spomeniem na tie kilometre, ktoré zistili chlapi podľa predošlých kontrol TK a EK, až sa mi urobilo nevoľno.

Opäť do práce jazdím našou staručkou Barborkou a poviem vám úprimne, už nikdy si nekúpim auto bez odbornej konzultácie so skúseným technikom. Sám Karol mi povedal, že aj majster tesár sa môže seknúť, ale jednoznačne mi do budúcna odporučil kontrolu pred kúpou v autorizovanom servise, lebo len tam je mechanik pánom svojho priestoru, nenechá sa rozptyľovať profesionálnym predajcom a dôkladne všetko skontroluje. Ak predajca nesúhlasí, ruky preč. Radšej pokračovať v hladaní, aby nový prírastok v garáži vyčaril úsmev na tvári, nie vrásky... Z množstva následných opráv a peňazí utratených na autodiely online.

Nie nadarmo sa odjakživa vravelo: Nie je všetko zlato čo sa blyští...

stáčanie tachometrov

október 2011 = 145 000km... október 2013 = 85 000km... Hotové zázraky sa dejú

Možno podobný osud zastihol aj tento konkrétny Volkswagen Transporter, na ktorý nás upozornil čitateľ. Vozidlo malo riadne zaznamenané kilometre počas kontrol a pri odhlasovaní na Slovensku malo záznam s nájazdom viac než 456 tisíc kilometrov. Ale nejakou záhadou, možno cestovaním v časopriestore, bolo onedlho prihlasené v Českej republike s približne 259 tisíc km. Úplne z čista jasna sa z ODO-metra stratilo nejakým zázrakom takmer 200 000 kilometrov. Posúďte sami priatelia, podľa fotografiií priložených v galérii pod článkom.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov
STRETOL SI SA UŽ SO STOČENÝM AUTOM?
 • Nie, kupujem len nové mašiny ( 20% )

   

 • Nie, mal som asi šťastie ( 10% )

   

 • Neviem povedať, možno áno ( 22% )

   

 • Samozrejme, veď stočenky sú všade ( 48% )

   

Odpovedalo 129 ľudí