O svetový rekord v rýchlosti dosiahnutej na traktore a jeho následný zápis do Guinessovej knihy rekordov sa postaral známy motocyklový jazdec Guy Martin. Za volantom špeciálne upraveného traktora JCB Fastrac 8000 dosiahol rýchlosť mierne viac ako 166 km/h.

zdroj:JCB

Bez patričných vylepšení sériového stroja by to pochopiteľne nešlo, v prvom rade prišli na rad úpravy naftového prepĺňaného motora s objemom 7,2 l. Vo finále z neho konštruktéri na motorovej brzde dostali až 746 kW (1015 k) a krútiaci moment 2500 Nm. Sériovú bezstupňovú prevodovku CVT by taká porcia výkonu pochopiteľne roztrhala na kusy, v špeciálnom traktore ju preto vystriedala nemecká šesťstupňová „skriňa“ ZF s podstatne väčším prevodovým rozsahom.

zdroj: JCB

Po úprave mechaniky sa na rad dostala aerodynamika traktora. Že to nebola ľahká úloha svedčí fakt, že si ju museli pod patronát vziať odborníci z tímu Williams Advanced Engineering (rovnaký tím rieši aj aerodynamiku aktuálneho monopostu Williams F1). Okrem spojlerov a prídavných krytov došlo dokonca aj na zníženie svetlej výšky. V praxi by tak na poli rekordný traktor asi veľa vody nenamútil, na certifikovanej letiskovej dráhe v Yorkshire’s Elvington Airfield však zažiaril a v oboch smeroch to v priemere dotiahol až na 166,72 km/h.