Presne na Nový rok, teda 1. januára 1985, prebiehal vo Versailles štart siedmeho ročníka v tej dobe už najprestížnejšej vytrvalostnej motoristickej súťaže známej po celom svete ako Rallye Paríž-Dakar. Ak by ste tam v tej dobe hľadali špeciály Tatra 815 alebo Karla Lopraisa, pátrali by ste márne. Ich sláva mala ešte len prísť. Československo tam však svoje zastúpenie malo. A hneď dve posádky. 

Motor prakticky sériový

V rámci prológu sa na štartovnú líniu postavili terénne špeciály LIAZ 100.55 D 4x4, odvodené zo sériových dvojnápravových ťahačov LIAZ 110.551 s rázvorom 3750 mm. Ich podvozok bol doplnený pohonom všetkých štyroch kolies a pod hydraulicky sklopnou kabínou sa nachádzal radový šesťvalec s objemom 11 940 cm³. O jeho preplňovanie sa staralo turbodúchadlo K36 a vďaka úprave vstrekovania sa podarilo jeho výkon zvýšiť z 235 na 257 kW, teda na 350 koní.

Na pohonnú jednotku nadväzovala jednokotúčová suchá spojka s tanierovou pružinou, desaťstupňová manuálna prevodovka Praga 10 P 80 a prídavná prevodovka Praga PP 100 spolupracujúca s vypínateľným pohonom predných kolies. Diferenciály v tuhých nápravách odpružených listovými perami mali mechanickú uzávierku a sila pohonnej jednotky sa naviac násobila i v redukciách kolies. 

Predná náprava dostala vzduchové mechy, ktoré pôsobili zároveň aj ako dorazy, zatiaľ čo zadná náprava bola prevzatá z ťahača aj s priečnym skrutným stabilizátorom a doplnená na každej strane dvojicou teleskopických tlmičov. Prakticky bez zmeny ostala dvojokruhová brzdová sústava a namiesto sériových pneumatík Liazka obúvala gumy Michelin 14.R20 XS. Podľa Jiřího Moskala bola maximálna rýchlosť týchto strojov 140 kilometrov za hodinu.

Rallye Paríž Dakar

Ako špeciálne súťažné stroje vznikali a ako vyzerali začiatky československých kamiónov na Rallye Paríž Dakar, dokumentujú pomerne presne spomienky Josefa Kalinu, zástupcu firmy Motokov (podniku zahraničného obchodu v ČSSR), ktoré nájdete v knihe Písek mezi zuby. 

„LIAZ žiadne terénne auto nemal, takže použili poľnohospodársku liazku. Systém použitý pre poľnohospodárov by v Dakare nevydržal, chlapi v LIAZe ale urobili obrovský kus práce. Všetko, čo považovali za nutné prerobiť, prerobili. A v roku 1985 stáli na štarte. LIAZ vyrazil na Dakar a tatrováci mali u severomoravských boľševikov prúser, že oni nešli.“

Rallye Paríž Dakar

Prvé kilometre v Afrike, prvé veľké problémy

Už o pár dni po presune do Afriky, sa v Alžírsku začali objavovať prvé veľké problémy. U oboch áut LIAZ 100.55 D sa začali ohýbať spojovacie tyče riadenia, takže pri brzdení sa rozbiehali predné kolesá. Naviac došlo k odpojeniu nasávania vzduchu od motora a to psychicky nezvládol francúzsky pilot vozidla s číslom 626 Alain Galland. 

V podstate takmer na začiatku, hneď pri druhej komplikácii, odstúpil zo súťaže. Trval na odstúpení oboch posádok, s tým ale nikto zo súťažiacich nesúhlasil, tak sa Galland nechal odviezť do cieľa etapy sám a zvyšných päť českých jazdcov pokračovalo ďalej. Podľa pravidiel Dakaru nekompletná posádka v zložení Zdenk Kovář a Jozef Brzobohatý už len nesúťažne, bez možnosti klasifikácie.

Zváranie tyče ochranného rámu k spojovačke. 

A ako posádky vyriešili problém so spojovacími tyčami riadenia, aby mohli oba terénne špeciály pokračovať? Nechýbalo im odhodlanie, vytrvalosť a predovšetkým schopnosť improvizovať, takže zo strešného ochranného rámu odrezali kus tyče a ňou vystužili nedostatočne nadimenzované súčiastky. Od tej chvíle mali pokoj a vozidlo s číslom 627 s posádkou v zložení Jiří Moskal, Jaroslav Joklík a Radek Fencl sa pustili do ďalších súbojov. A nielenže úspešne dorazili až do cieľa v Dakare, ale podarilo sa im pri premiére obsadiť trinástu priečku. 

Že išlo o mimoriadne náročný ročník Dakaru, dokazuje okrem iného aj skutočnosť, že namiesto obvyklej tretiny účastníkov v cieli videla šachovnicovú vlajku v Dakare len štvrtina pretekárov. A čo by to bol za happy end, keby sme nespomenuli, že do hlavného mesta Senegalu dorazila v poriadku aj nekompletná posádka vozidla 626. 

Ak máte chuť nasať atmosféru roku 1985, pozrite sa na dobový dokument a rozhovory s jazdcami po ich návrate z najslávnejšej rely na svete.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 30 obrázkov

zdroj: Česká televízia, archív Jiří Moskal, posledlidakarem.cz, kniha Písek mezi zuby