Obytné autá sú stále v kurze a ich výrobcovia napriek vysokým cenám často nestíhajú uspokojovať dopyt. Aj medzi karavanistami je niekoľko druhov priaznivcov a okrem ich solventnosti a ochote si priplatiť za nadštandardnú výbavu rozhodujú aj destinácie, do ktorých sa so svojimi karavanmi hodlajú vydať. Tí z najvyššej ligy cestujú ťažkým horským terénom, na dlhé vzdialenosti a neraz zostávajú uprostred nehostinnej prírody aj dlhšie. Presne pre tento druh „turistiky“ vznikla najnovšia obytná Tatra.

Expedičná horská Tatra 4x4

Prestavby kopřivnických vozidiel Tatra na expedičné špeciály majú dlhú tradíciu. Už známy cestovatelia Zikmund a Hanzelka používali na svoje expedície upravené Tatry, okrem osobných aj dva špeciály T 805. Neskôr sa u nás stala známa Tatra 138 Lambaréné, či legendárna Tatra 815 GTC a jej výprava okolo sveta. Práve tieto aktivity automobilky zasiali semienko ich expedičného charakteru a odolnosti podporené aj úspechmi v dakarskej rely. Dnes preto Tatru vyhľadáva veľa cestovateľov a nechávajú si na jej podvozku stavať nadstavby šité na mieru.

S expedičnými nákladnými Tatrami už svojho času cestovali aj Zikmund a Hanzelka.

Tatra Trucks v spolupráci so zastúpením značky Tatra v Rakúsku a Tschann Nutzfahrzeuge GmbH vytvorili nový expedičný špeciál Tatra Phoenix 4x4. Ten vznikol na špeciálnu objednávku manželského páru, ktorý rád cestuje a objavuje neprebádané lokality v rakúskych a okolitých pohoriach. Presné technické špecifikácie nie sú známe, obytnú nadstavbu však postavila spoločnosť Zirbenbox a mala by zabezpečiť niekoľkodňový autonómny pobyt hlboko v prírode. Známa nie je ani finálna cena, vzhľadom na výbavu a technický základ je však nepochybné, že spomínaný manželský pár asi hlboko do vrecka nemá.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov