Londýnske červené poschodové autobusy dnes patria, rovnako ako známe čierne taxíky, neodmysliteľne ku koloritu mesta. Bez nich by Londýn nebol Londýnom a tisíce turistov by prišlo o jednu z najdôležitejších atrakcií mesta. Doba sa však vyvíja a s časom rastú aj požiadavky na čistotu mestskej hromadnej dopravy. Isté tak je, že aj londýnska MHD sa bude musieť kompletne elektrifikovať (či už formou batériových autobusov alebo pohonmi s palivovými článkami). Čínska značka BYD preto nečaká a posiela do Londýna svoju novú elektrickú zbraň. Jej elektrické sériové autobusy sa objavia na londýnskych mestských linkách ešte v roku 2024.

Dve poschodia aj červená farba. Ale bez naftového motora

Nový elektrický doubledecker vyvíjali Číňania špeciálne pre hromadnú dopravu v Londýne, špecifikám tohto mesta je preto novinka s modelovým označením BD11 prispôsobená do najmenších detailov. V tomto boli čínske spoločnosti vždy perfekcionistické a BYD nie je výnimkou. Poschodový autobus odvezie až 90 cestujúcich. Zatiaľ čo horná paluba poskytuje väčší komfort a lepší výhľad, dole je bezbariérový prístup.

Batérie sú nosnou časťou autobusu a zvyšujú pevnosť jeho skeletu. Podľa výrobcu toto riešenie navyše znižuje hmotnosť skeletu o celých 8 %.

Na pohon slúžia dva trakčné elektromotory s celkovým výkonom 300 kW (408 k) a krútiacim momentom 600 Nm. Energiu autobusu dodávajú batérie umiestnené v podlahe a zadnej časti s celkovou kapacitou 532 kWh (využiteľných 457 kWh), čo BD11 stačí na normovaný dojazd viac ako 640 km. Aj napriek obrovskej kapacite trakčných batérií sa dá podľa výrobcu autobus nabiť z 0 na 100 %) za necelé dve hodiny. Jeho batérie totiž zvládajú max, nabíjací výkon až 500 kW. Koľko čínskych elektrických autobusov BYD sa v uliciach Londýna objaví ešte tento rok, nie je zatiaľ známe.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: BYD