Veľa áut po medzigeneračnej modernizácii vyzerá na prvý pohľad na nerozoznanie rovnako a nedá sa povedať, že by najnovšie Ducato bolo výnimkou. Napriek tomu však pri facelifte dostalo pár detailov, ktoré ho od starších verzií predsa len odlišujú. Asi najviditeľnejšou zmenou prešlo hlavné logo, keď pôvodný typický kruhový červeno-strieborný znak nahradil jednoduchší a väčší nápis FIAT.

Súčasne s tým štylistické oddelenie automobilky mierne upravilo masku chladiča, a keď sa pozriete pozorne, zaregistrujete tiež nové plne diódové predné svetlá, ktoré podľa tlačovej správy firmy poskytujú o tridsať percent viac jasu v porovnaní s klasickými halogénovými žiarovkami. A aby sme mali exteriér kompletný, pripomíname nový šedivý odtieň laku s názvom Lanzarote.

Fiat Ducato

Fiat hovorí, že sa snažil prispôsobiť aktuálne Ducato súčasnému rozmachu nakupovania na internete, pretože kladie výrazne vyššie nároky na vodičov pri preprave balíkov do domácností. Inak povedané, viac zásielok znamená pre obsluhu viac vystupovania, nastupovania i štartovania, takže talianska dodávka dostala bezkľúčový prístup, štartovanie tlačidlom i elektro-mechanickú parkovaciu brzdu.

Asi najviditeľnejšou zmenou prešla v interiéri palubná doska, nový je volant, radiaca páka, ovládanie automatickej klimatizácie a prepracované sú aj výplne dverí so zväčšenými kapsami. Sedadlo spolujazdca nazvané príznačne Eat-and-Work je možné sklopiť a vytvoriť z neho stolík buď na prácu alebo občerstvenie.

Fiat Ducato

V odkladacích priehradkách nájdete poličku na bezdrôtové nabíjanie mobilných telefónov, zdvojené zásuvky USB-A a USB-C, nechýba ani vysokonapäťová zásuvka na 230 voltov a poteší tiež vyhrievané čelné okno uľahčujúce a urýchľujúce ranné rozmrazovanie v chladnom počasí. Identické neostali ani sedadlá. Podľa Fiatu sú priestrannejšie, pohodlnejšie a majú modernejší vzhľad, čím majú Taliani na mysli vylepšené čalúnenie.

Vo výbave modernizovaného Fiata nájdete digitálne vnútorné spätné zrkadlo, kompletne digitálny prístrojový panel s možnosťou meniť jeho vzhľad i zobrazované parametre podľa priania vodiča a nový je multimediálny systém Uconnect s desaťpalcovou dotykovou obrazovkou. Ten zahŕňa okrem iného navigačný systém TomTom s mapami 3D a bezdrôtové pripojenie telefónov prostredníctvom rozhrania Apple CarPlay a Android Auto.

Fiat Ducato

Vodič má k dispozícii aj nový elektrický posilňovač riadenia. Automobilka tvrdí, že je presnejší, auto sa s ním lepšie ovláda bez ohľadu na zaťaženie a konštruktérom sa zároveň podarilo zmenšiť polomer otáčania, aj keď Fiat neuvádza žiadne konkrétne hodnoty.

Menšie motory, rovnaký výkon

Pod prednou kapotou Ducata ostávajú naftové štvorvalce s nezmeneným výkonom, v skutočnosti ale ide o nové motory s objem zníženým z 2,3 na 2,2 litra (presnejšie povedané z 2287 na 2184 centimetrov kubických). Majú nižšiu hmotnosťou, sú tichšie a dostali nové označenie Multijet3. V porovnaní s predchádzajúcimi agregátmi by mali byť o sedem percent úspornejšie, spoľahlivejšie a podľa Fiatu by mali bez problémov vydržať najmenej 300 tisíc kilometrov. 

Fiat Ducato

Preplňované dieselové motory budú naďalej dostupné vo výkonových variantoch 120, 140, 160 a 180 koní a štandardne spárované so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, Fiat však hovorí, že dve najslabšie motorizácie teraz spolupracujú s modifikovaným manuálom s hladším radením. Za príplatok bude samozrejme možné spárovať vznetové jednotky aj s deväťstupňovým automatom 9Speed, teda okrem najslabšieho motora so 120 koňmi.

Fiat sa nezabudol pochváliť ani množstvom pokročilých asistenčných systémov. Tie podľa neho robia z Ducata prvú veľkú dodávku so schopnosťou jazdiť autonómne podľa úrovne 2. Auto vďaka nim dokáže detekovať náhle prekážky na ceste (vrátane chodcov a cyklistov), rozpoznávať dopravné značky, monitorovať pozornosť vodiča, spomaľovať až do úplného zastavenia, udržiavať auto v jazdnom pruhu a automaticky „poskakovať“ v dopravnej zápche.

Fiat Ducato

Pridajte k tomu stabilizačný systém zvládajúci udržať auto vo zvolenom smere aj pri bočnom vetre a schopný kontrolovať stabilitu prívesu, automatické parkovanie či vzduchové odpruženie so samoniveláciou a nastaviteľnou výškou nakladacej hrany a máte zhruba predstavu o tom, čo všetko aktuálne Ducato dokáže. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 44 obrázkov