Aj keď je aktuálny Actros s typovým označením MP5 na svete len od jesene 2018, Mercedes sa ide pretrhnúť, aby predstavoval jeho nové a nové varianty. Máme polovicu roka 2021 a v Stuttgarte stihli za tých šesť mesiacov odhaliť luxusný limitovaný model Edition 2, základné prevedenie Actros F, o pár dní môžete očakávať premiéru elektrického eActrosu a aby toho nebolo málo, zoznámte sa s novou vlajkovou loďou nazvanou Actros L.

Mercedes vo svojej oficiálnej tlačovej správe písmeno L v názve nešpecifikuje, hádame ale, že by to mohlo mať niečo spoločné so skratkou od slova „luxusný“. Výrobca popisuje novinku ako „najväčší a najlepšie vybavený model tohto radu“ a zároveň pripomína, že objednávky začne prijímať v rámci celej Európy od 1. júla 2021. Do výroby sa „eLko“ následne dostane až v novembri.

Mercedes Actros L

Že nejde ani tak o ťahač samotný, ako skôr o demonštrátor schopností vývojárov Mercedesu, dokazuje skutočne rozsiahla bezpečnostná sériová výbava. Bez príplatkov dostanete napríklad Sideguard Assist S1X. Prepracovaný systém nielenže upozorní vodiča na pohybujúcich sa chodcov alebo cyklistov na strane spolujazdca. Ak šofér na výstrahu včas nezareaguje, elektronika pri rýchlostiach do 20 km/h spustí automatický brzdný manéver.

Ďalej je tu čiastočne autonómny systém riadenia Active Drive Assist 2. Ten aktívne pomáha vodičovi pri pozdĺžnom i priečnom vedení vozidla a dokáže automaticky udržiavať odstup od vozidla idúceho vpredu, zrýchľovať a tiež riadiť, ak má auto pred sebou zákrutu s dostatočne veľkým polomerom či jasne viditeľné dopravné značenie. A ak je to nutné, dokáže núdzovo zabrzdiť až do úplného zastavenia.

Mercedes Actros L

Samozrejmosťou je asistent udržiavania v jazdnom pruhu, asistent kontroly priblíženia, ale tiež MirrorCam, ktorý nahrádza vonkajšie spätné zrkadlá. O bezpečnosť sa stará tiež podsystém núdzového zastavenia. Ten sa aktivuje vo chvíli, keď vodič napriek vizuálnym a zvukovým výstrahám neovláda volant. Vozidlo samo zastaví, aktivuje elektronickú parkovaciu brzdu a odomkne dvere, aby sa k šoférovi do kabíny mohli dostať záchranári či iná prvá pomoc.

Active Brake Assist 5, teda asistent aktívneho zásahu do brzdového systému sa snaží zabrániť nehodám, pri ktorých v dôsledku nepozornosti vodiča alebo neprimeranej rýchlosti hrozí zrážka s vozidlom idúcim vpredu alebo so stojacim vozidlom/prekážkou, prípadne zrážka s chodcom.

Mercedes Actros L

A tým nekončíme. Actros L má v štandarde aj inteligentný systém riadenia tempomatu a prevodovky s názvom Predictive Powertrain Control (PPC). Táto technika dokáže v určitých situáciách zohľadniť topografiu, priebeh cesty a dopravné značenie. To znamená, že sa bude snažiť vyhnúť zbytočnému brzdeniu, zrýchľovaniu a radeniu prevodových stupňov.

Mercedes tvrdí, že s pomocou PPC má Actros na rýchlostných cestách a diaľniciach až o tri percentá nižšiu spotrebu nafty ako vozidlo bez tohto systému, zatiaľ čo na okreskách by to malo byť dokonca až o päť percent.

Mercedes Actros L

Viac ticha na palube i výkonnejšie svetlá

Najnovší Actros L bude dostupný s kabínami StreamSpace, BigSpace a GigaSpace so šírkou 2,5 metra a Mercedes sľubuje absolútne rovnú podlahu nenarušenú tunelom. Okrem toho konštruktéri vylepšili protihlukovú i termoregulačnú izoláciu, ktorá má znížiť hluk pri jazde a zvýšiť akustický komfort pri relaxácii počas prestávok.

Novinka má tiež o 40 milimetrov znížené ukotvenie sedadla vodiča, čo má podľa tvorcov priniesť viac uvoľnenú jazdu a lepší výhľad. S výhľadom súvisí aj fakt, že Actros L môže mať za príplatok nové kompletne diódové predné svetlá s lepšou intenzitou v porovnaní s xenónmi a Mercedes pripomína i nižšiu spotrebu energie pri súčasnom predĺžení životnosti.

Mercedes Actros L

Najluxusnejší Actros dostal nové výplne dverí, matrac s poťahom so hrúbkou 45 mm, prepracované materiály na zadnej stene a nové druhy čalúnenia sedadiel. V nadštandardnej výbave nájdete systém kontroly hmotnosti vozidla i zaťaženia návesu a ak si kúpite rozhranie Multimedia Cockpit Interactive, získate okrem iného aj rýchly prístup k rozhraniu Mercedes-Benz Truck App Portal. 

Vďaka nemu môžu dopravné spoločnosti využiť nové možnosti konektivity a vybaviť svoje vozidlá aplikáciami zvyšujúcimi efektivitu prevádzky a komfort, ako sú napríklad telematické služby FleetBoard. Tie umožňujú inteligentné prepojenie vodičov, vozového parku a zákaziek a pomáhajú optimalizovať spotrebu, znižovať opotrebenie a zvyšovať využitie vozidiel. 

Mercedes Actros L

Napríklad služba Fleetboard Performance Analysis vyhodnocuje a snaží sa optimalizovať správanie vodiča, Fleetboard Time Management poskytuje podrobný prehľad o čase jazdy a prestávkach, zatiaľ čo Fleetboard Mapping zobrazuje stav a polohu vozidiel. Vďaka kartám Fleetboard Driver Card a Mass Memory Download je možné čítať, prenášať a ukladať všetky relevantné údaje na diaľku.

Novinkami na stránke Mercedes-Benz Truck App Portal je aj takzvaný Dashdoc, teda „bezpapierové“ spracovanie objednávok, riešenie na komunikáciu a správu objednávok YellowFleetApp, mobileServiceManager na digitálnu správu objednávok a vozového parku, aplikácia na riadenie prepravy s digitálnym automatickým dispečingom či Mobile Enterprise, čo je logistická aplikácia na mobilné získavanie údajov na cestách.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

zdroj: Mercedes