Automobilka Kamaz je v súčasnosti najväčší ruský producent nákladných áut, ktorý svoj odbyt realizuje najmä na domácom území. Až donedávna v ňom mala svoj podiel aj nemecká automobilka Mercedes-Benz, koncern Daimler mal totiž svojho času s Kamazom veľké plány a ich vzájomná spolupráca mala byť základom vzniku niekoľkých nových modelov. Po invázii Ruska na Ukrajinu sa však obchodné vzťahy zmenili a koncern začal s postupným plánom sťahovania sa z ruského trhu.

Konečne máme povolenie, odchádzame

Zámer ukončiť všetky svoje aktivity na ruskom trhu oznámil Mercedes-Benz už v roku 2022. Predať svoj 15 % podiel v automobilke Kamaz však nemecký vlastník nemohol hneď a musel vyčkať na vydanie potrebných regulačných povolení. Tie nakoniec získal až začiatkom roka 2024. Automobilka Mercedes-Benz tak mohla definitívne ukončiť odpredaj svojho podielu v Kamaze. Kto sa stal jeho novým vlastníkom, ani cenu podielu však Nemci neuviedli a uvedené informácie zostali tajomstvom. Nie je tajomstvom, že spoločnosť Kamaz patrí medzi ruské podniky, ktoré sú terčom sankcií zo strany Spojených štátov a Európskej únie, zároveň je však stále atraktívnym obchodným partnerom s vysokým potenciálom odbytu na veľkom domácom trhu. Záujem o kúpu podielu preto pred časom prejavilo aj niekoľko čínskych spoločností.

Nie je tajomstvom, že spoločnosť Kamaz patrí medzi ruské podniky, ktoré sú terčom sankcií zo strany Spojených štátov a Európskej únie.

zdroj: Reuters