Volkswagen Crafter patril vždy k najvýraznejším hráčom na poli ľahkých úžitkových áut. Jeho popularita je daná nielen širokou ponukou a celkovou vnímanou kvalitou, ale aj kabínou podobnou osobným autám. Skrátka, Crafter vždy jazdil takmer ako bežné osobné Volkswageny. Nový VW Crafter 2024 však posúva kvalitu jazdy a vnímania komfortu o podstatný kus vyššie a do svojho kokpitu prináša viac digitalizácie, komfortu, aj bezpečnosti.

Viac displejov a dotykového ovládania

Najväčšími zmenami prešiel pri modernizácii pre modelový rok 2024 interiér auta. Objavila sa v ňom nová generácia informačno-zábavného systému, nové asistenčné systémy, multifunkčný volant a väčšie displeje. Novinkou je aj digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 10 palcov (25,4 cm) a väčší stredový dotykový displej. Štandardne má uhlopriečku 10,3 palca (26,2 cm), za príplatok až 12,9 palca (takmer 33 cm). Konštruktéri prepracovali ergonómiu ovládania niektorých funkcií (inak usporiadané ovládače na stredovej konzole) a pridali možnosť novej dvojzónovej klimatizácie Air Care Climatronic.

Novinkou je prepracované hlasové ovládanie vybraných funkcií, vrátane príchodu umelej inteligencie ChatGPT. Generative Pre Training Transformer je vlastne generatívny jazykový model spočívajúci na architektúre „tranformátora“ vopred naučeného obsahu. Jeho softvér je schopný spracovať obrovské množstvo vysloveného textu a „naučiť sa“ vykonávať úlohy zadané vodičom (pomocou hlasu). Rozumie však aj písanému textu, čo dáva umelej inteligencii ChatGPT širokú škálu schopností. Dokáže sa s posádkou baviť na rôzne témy, ovládať systémy auta a čo je zaujímavé, postupne sa zdokonaľuje, zlepšuje svoje chápanie a učí sa rozumieť aj slangovým výrazom. A odkiaľ čerpá informácie? Z databáz internetu.

Do predaja by sa mal nový Crafter dostať už v priebehu jari 2024. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov