Noví vodiči? Kde by sa vzali?

Vyrastajúca generácia je o technológiách a nie o okrúhlej lopate. Aj keď nie každý chce byť právnik, lekár či IT-čkár je tu ďalší problém. Financie. Ak chcete robiť skladníka, alebo inú nenáročnú prácu, stačí vám prísť na pohovor a možno ešte na prehliadku. Neriskujete nič, ak sa vám tá práca nepáči, alebo vám nesadne. Ak chcete vyskúšať, či vás bude baviť práca kamioňáka a či na ňu máte, potrebujete niekoľko tisíc euro. A niekoľko rokov.

Jeden vodičák nestačí

Vodičák, ďalší vodičák a ešte jeden (B+C+E). Kvalifikačnú kartu vodiča, tachografovú kartu.. Možno ADR školenie a ďalšie. A to ste na začiatku. Risknete to? Asi nie. A každých 5 rokov zas a zas znova. Robili by ste prácu, kde máte pocit, že ste nula. Kde vlastne nie ste pánom svojho času? Kde po vás každý niečo chce a vy vlastne máte len povinnosti a žiadne práva?

Vodič má nalinkované úplne všetko

Určia vám už pomaly, kedy budete jesť, kedy spať. Kedy budete s rodinou a takmer aj aký máte byť otec. Určia vám, kde budete spať ale už ich nezaujíma či tam máte vôbec kde zaparkovať a kde sa vykadiť. Ktorýkoľvek skladník si do vás utrie svoju frustráciu, bez uvedomenia si vašej potreby. Ak si nemusíte práve nakladať sám! Kontrolné orgány, „jak by smet“.. hľadajú, dokiaľ nenájdu chybu. A rodina po vás tiež niečo chce. Takže po 9 - 15h v práci riešite na diaľku to, čo by sa dalo nazvať čriepkami osobného života. Nehovoriac o fakte, že aj vy chcete pocit rodiny. Že si niekto váži, čo pre nich robíte.

Malo by sa to zásadne zmeniť

Kamioňákov by sme mali chrániť rovnako, ako trebárs zdravotníkov. Sú krvou našich dopravných žíl. Iný spoločenský status, viac zdravotnej starostlivosti o fyzické, ale najmä o psychické zdravie. A veľa veľa iného.  Napríklad motivujúcejšie finančné ohodnotnenie, aj keď to je motivujúce len do istej miery. Za ňou už cesta nevedie. Je jedno, koľko vodičovi dáte, ak má pocit že je na nič, ak si nikto neváži jeho prácu, ak sa mu rozpadne rodina. Stane sa z neho stroj, bez duše. A bez vzťahu k tomuto povolaniu sa toto povolanie nedá robiť. Nie dlho.

Na záver anketa pre čítajúcich kamioňákov

Viem, že veľa z vás nie je spokojných so svojim mzdovým ohodnotením. O tom žiadna. Ale anketa bude o duši. Čo vám chýba, alebo by ste chceli zdôrazniť ako nevyhnutnú potrebu, pre zachovanie vašej pohody a radosti v práci? Podeľte sa o to v diskusii.