Demonštrácie a rôzne športové podujatia, ktoré sa vymknú kontrole, bývajú veľmi nepríjemná a citlivá záležitosť. Či už politicky, alebo z akejkoľvek inej strany. Často pritom končia potrebou zásahu policajných jednotiek. Na umravnenie nekontrolovaného davu sa už roky používajú klasické hasičské vodné delá na samostatných podvozkoch, na tieto špecifické účely však niektoré automobilky vyrábajú aj špeciálne upravené autá. A kopřivnická Tatra je jednou z nich. Jej najnovší špeciál teraz začína ostrú službu v poriadkových silách českého hlavného mesta.

Zásahová Tatra zvládne aj krabí pohyb do strany.

S kabínou ako v stíhačke

Ako uviedli poriadkové zložky mesta Praha, v doterajšej službe používali ešte Tatry 815 z polovice 80. rokov, no tie už nespĺňali aktuálne požiadavky a morálne aj technicky zastarali. Z Kopřivnice preto prichádza úplná novinka. Má podvozok so znakom náprav 4x4, no obe nápravy sú riaditeľné a všetky kolesá sa dokážu otáčať nezávislým smerom. V praxi tak Tatra v stiesnených priestoroch predvádza až nečakanú manévrovateľnosť podporenú veľmi malým polomerom otočenia, či krabím pohybom do strany.

Jej posádku tvorí vodič, operátor a veliteľ, na kabíne, vpredu, aj vzadu má posádka k dispozícii diaľkovo ovládané vodné striekačky, do všetkých strán vidí pomocou chránených kamier a ak by došlo k najhoršiemu, utesnená pretlaková kabína má aj vlastný dýchací systém. Samozrejmosťou je aj záznamový a komunikačný systém, vlastné sonické akustické zariadenie L-RAD 450XL, či výsuvné stožiare. Vpredu nechýba radlica na rozrážanie prekážok. K dispozícii je aj vlastný navijak a elektrocentrála. Osem metrov dlhý špeciál si v útrobách vezie 4000 l vody a jeho naftový motor disponuje max. výkonom 280 kW (381 k). Pre potreby pomalého pohybu vpred, či vzad je prispôsobená aj jeho automatická prevodovka Allison.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

zdroj: Tatra Trucks