Elektromobily sa pomaly ale isto stávajú súčasťou nášho života a prenikajú aj do okrajových segmentov. Jedným z nich je aj agro-sektor, kde dochádza k elektrifikácii nielen jednoúčelových strojov, ale aj viacúčelových traktorov. Ich výkonové parametre sa postupne zlepšujú, no už dnes sú na takej úrovni, že si elektrický traktor našiel svoje nezastupiteľné miesto na trhu medzi sériovými strojmi. Ich špecifické vlastnosti si však vyžadujú aj špecifické komponenty. A medzi také bezpochyby patria aj pneumatiky. Medzi pneumatikami pre konvenčné a elektrické traktory je totiž rozdielov viac, než by ste možno čakali.

Silnejšie prichytenie o disk

Spoločnosť BKT uvádza na trh novú pneumatiku Agrimaxfactor e-ready špeciálne vyvinutú pre elektrické traktory. Podľa jej výrobcu sa od konvenčnej pneumatiky pre poľnohospodársku pneumatiku líši v týchto štyroch oblastiach.

Vyšší záťažový index
Elektrický traktor je štatisticky približne o 30 % ťažší, než rovnaký stroj poháňaný naftovým motorom (z dôvodu montáže ťažkých trakčných batérií). Pneumatika Agrimaxfactor e-ready je preto stavaná na vyššiu záťaž.

Lepšia priľnavosť k disku
Elektrické motory majú charakteristiku typickú rýchlym nábehom max. krútiaceho momentu, v BKT museli preto navrhnúť špeciálnu pätku plášťa zabezpečujúcu výrazne silnejšie spojenie medzi diskom kolesa a pneumatikou, aby nedošlo za žiadnych okolností k jej podkĺznutiu na disku ani v prípade veľkej deformácie bočnice (napríklad pri jazde na strmých svahoch) a využívaní max. výkonu stroja zároveň.

Nízky valivý odpor
Výrobca upravil zmes a dezén behúňa a zároveň konštrukciu bočnice tak, aby kládla počas jazdy čo najmenší jazdný odpor. Konštruktéri BKT spočítali, že pri použití klasických pneumatík by mohlo za určitých okolností dochádzať až k 20 % stratám energie vyplývajúcim z ich neprimerane vysokého jazdného odporu.

Nižšia hlučnosť
Samotný elektrický traktor je najmä počas presunov po verejných komunikáciách výrazne tichší, než konvenčné stroje. Tichšie preto musia byť aj jeho prenuamtiky. „Obutie“ Agrimaxfactor e-ready je preto optimalizované tak, aby ani počas rýchlejšej jazdy nevydávalo zvuk charakteristický pre pneumatiky s hrubším dezénom.

BKT Agrimaxfactor e-ready

zdroj: BKT tires