Oficiálne stránky firmy Kuhn tvrdia, že nový robot s menom Aura nepotrebuje žiadne vodiace lišty na zemi či okolitých budovách, o ktoré by sa museli „opierať“ jeho senzory. Rovnako nie sú nutné ani žiadne úpravy v mieste, kde sa má samohybný kŕmny stroj pohybovať rýchlosťou 7 km/h, respektíve 2 km/h pri aplikácii krmiva. Vonku sa orientuje pomocou navigácie GPS, v interiéroch si pre zmenu pomôže lidarom.

Päťročný vývoj

Práce na ambicióznom projekte pod názvom ALFS (Autonomous Livestock Feeding System - autonómny systém kŕmenia hospodárskych zvierat) boli zahájené v roku 2015. Výsledkom komplexného návrhu konštruktérov a odborníkov na robotiku bol funkčný prototyp , ktorý spoločnosť Kuhn predstavila na jeseň minulého roka.

Aura

Vozidlo je poháňané dieselovým motorom nešpecifikovanej značky s maximálnym výkonom 56 koní a samozrejme plní momentálne najprísnejšiu emisnú normu Stage V. Výrobca hovorí, že za príplatok bude k dispozícii aj v hybridná verzia schopná prejsť vo fáze kŕmenia na čisto elektrický pohon, aby Aura nerušila zvieratá hlukom a výfukovými plynmi.

Základom konštrukcie nového poľnohospodárskeho robota je nádrž s objemom 3000 litrov a dve závitovky na miešanie zmesí vyrobené z kvalitnej nerezovej oceli, ktorá by mala podľa autorov vydržať šesťkrát dlhšie v porovnaní s bežne používanými materiálmi v podobných strojoch. Naberanie krmiva, teda kukuričnej siláže, sena, slamy či iných dodatočných prísad, zabezpečuje frézovacia/rezná hlava napojená na dopravník a systém presného váženia, ktoré sa postará o adekvátne pomery jednotlivých zložiek.

Aura

Čas, frekvenciu a množstvo distribuovaného krmiva je pochopiteľne možné naprogramovať individuálne, pričom samotné vyloženie namiešanej kŕmnej dávky zabezpečuje druhý menší dopravník schopný aplikovať zmes z pravej i ľavej strany. Aby nedochádzalo ku zbytočným stratám, Aura má naviac rotačné kefy, ktoré prihrnú krmivo čo najbližšie ku žľabom.

Samohybné miešacie kŕmne vozidlo Kuhn Aura zatiaľ nemá oficiálnu cenu, jeho predaj by sa však mal rozbehnúť už v priebehu niekoľkých týždňov. V tejto chvíli ale len vo Francúzsku. Vo zvyšku sveta sa nový poľnohospodársky robot objaví podľa dostupných informácií najneskôr v roku 2024.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov

zdroj: Kuhn