Tirolský guvernér Günther Platter ešte v sobotu večer oznámil, že z hlavných ťahov juhozápadného Rakúska sa nesmie stať parkovisko pre kamióny, a preto úradníci v spolupráci so zdravotníkmi a políciou začnú kontrolovať negatívne testy aj na hraničnom priechode s Talianskom cez Brennerský priesmyk. Čo sa skutočne stalo.

Nepomohli ani kontroly 20 km od hranice

V snahe zabrániť zahlteniu Brennerského priesmyku sa talianske úrady v kooperácii s tirolskou civilnou ochranou rozhodli ešte včera večer začať testovať vodičov kamiónov na záchytnom parkovisku Sadobre, asi 20 kilometrov pred priesmykom na talianskej strane a kto bol negatívny, mohol pokračovať do Rakúska. Toto opatrenie však zjavne nestačilo.

Brennerský priesmyk

Miesta diaľničná spoločnosť oznámila, že kapacita kontrol je v tejto chvíli približne 40 až 50 vozidiel za hodinu, zatiaľ čo v opačnom smere z Rakúska do Talianska to bolo približne 300 až 400 vozidiel za hodinu. Aby talianska strana tento nápor zmiernila, vedenie v Bolzane sa rozhodlo dnes v 15:30 uzatvoriť Brennerský priesmyk z talianskej strany a polícia odkláňa dopravu na iné horské hraničné priechody s Tyrolskom už vo Verone. Že ide o skutočnosť, nám medzičasom potvrdil jeden z našich kontaktov v teréne, ktorí hovorí, že bol priamo na mieste, Taliani priesmyk uzatvorili a otáčajú kamiónovú dopravu do vnútrozemia.

Ako dlho tento stav potrvá a aký je stav z druhej, rakúskej strany, vám momentálne nedokážeme povedať, ak sa nám však podarí nové informácie získať, počítajte s tým, že článok doplníme o priebežné aktualizácie.