Polícia pri nelegálnom presune našla 18 cestujúcich, ktorí sa skrývali v nákladnom aute. No nielen tak v hocijakom. Indovia v miešačke chceli prejsť k svojim rodinám šialených 700 km. Polícia v štáte Madhjapradéš - jedna z 29 spolkových krajín Indie - kontrolovala dopravu kvôli celonárodným obmedzeniam pohybu zavedeným vzhľadom na pandémiu koronavírusu.

Na stanovište medzi susednými mestami Udždžain a Indaur prišla okrem iného aj miešačka na betón. Pretože sa vodič správal podozrivo nervózne, rozhodla sa kontrola dôkladnejšie preskúmať zadnú časť vozidla: bubon, v ktorom sa bežne mieša cement s ďalšími prísadami, aby vznikol betón pre stavebné činnosti. Keď strážcovia zákona otvorili veko miešačky, začali jeden po druhom vyliezať ilegálni pasažieri. "Koľko je vnútri ľudí? Koľko ich je ešte vo vnútri?" Pýta sa na zázname jeden z policajtov.

Druhý z mužov zákona vyliezajúcim nariaďuje, aby sa zoradili na kraji cesty a udržiavali správne rozostupy. "Spočítaj ich," nariaďuje kolegovi. Z miešačky nakoniec vyliezlo neuveriteľných 18 ľudí. Podľa polície skupina cestovala zo štátu Maháraštra, nespresnila však priamo z akého mesta. Snažili sa dostať do Lakhnaú, hlavného mesta severnej spolkovej krajiny Uttarpradéš, ktorá je najľudnatejším štátom v celej Indii. 

Cesta mohla trvať celý deň

Aj keby migranti vyrazili z pre nich zhruba najvhodnejšieho miesta - mesta Nagpur - ide o viac ako 700 kilometrov dlhú cestu, pri priemernej rýchlosti 50 km/h by s tankovaním trvala 15 hodín.

Napospas hladu a neistote

Celonárodné obmedzenie pohybu v Indii začalo 25. marca. S útlmom ekonomickej aktivity v metropolitných centrách boli desaťtisíce ľudí bez peňazí a prístrešku ponechaní napospas hladu a neistote. Mnoho sa ich teda začalo vracať stovky kilometrov do svojich rodných dedín. Pokiaľ nebola iná možnosť, išli pešo. Napríklad oblasť Barwani hlási za posledných 12 dní tri úmrtia z vyčerpania počas cesty do štátu Uttarpradéš, naposledy išlo o cyklistu v strednom veku.