„Pre kúpu ekologických áut sme sa rozhodli pre plnenie zelenej kvóty, teda pre potrebu určitého počtu elektromobilov vo fleete, ale v neposlednom rade aj pre snahu Slovenskej pošty prispieť k znižovaniu emisií vypúšťaných do ovzdušia,“ uviedol generálny riaditeľ pošty Ľubomír Mindek. Aj na poštu sa totiž vzťahuje účinok Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EU), ktorá bola transportovaná aj do slovenského právneho poriadku. Preložené do ľudskej reči, 22 % zo všetkých obstarávaných vozidiel musí byť povinne „ekologických“. Aktuálne má pošta k dispozícií 21 ks elektromobilov a 3 ks elektrických štvorkoliek. Teraz k nim pribudne 37 nových elektrických dodávkových Peugeotov Experet Furgon.

Necelých 50 000 eur aj so servisom

Každý elektrický Peugeot Expert Furgon Premium Electric L3H1 s max. výkonom 100 kW (136 k) a 50 kWh trakčnou batériou bude stáť Slovenskú poštu 48 915 eur (bez DPH). Autá údajne zvládnu na nabitie 215 km a pošta ich pošle do všetkých slovenských regiónov (Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Žilina, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Prievidza, Lučenec, Prešov, Svidník, Stropkov, Gelnica, Rožňava, Vranov nad Topľou, Trebišov). V cene vozidla sú zahrnuté pravidelné servisné prehliadky predpísané výrobcom po dobu šiestich rokov odo dňa dodania resp. do dosiahnutia nájazdu 120 000 km. Súčasťou tendra je aj dodávka všetkých potrebných náplní a náhradných dielov predpísaných výrobcom vozidla spolu s poskytnutím súvisiacej práce.

A aké sú ďalšie autá spomínaného verejného obstarávania? Okrem 37 elektrických áut obstarala Slovenská pošta aj 25 kusov dodávok IVECO Daily 35S18 s ložným objemom 18 m3, 53 kusov dodávok PEUGEOT Boxer Furgon L2H2 s objemom nákladového priestoru 11,5 m3 a 3 kusy PEUGEOT Boxer Furgon L4H2 s objemom nákladového priestoru 15 m3.

zdroj: Ministerstvo dopravy SR