Prevádzkovanie služobných áut je dnes spojené s mnohými povinnosťami a evidenciou, ktoré nesmie žiadna spoločnosť zanedbať. Inak jej aj spätne hrozia vážne postihy, ktoré často nestoja za to. Mnohé opatrenia štátnej správy pritom podnikatelia vnímajú ako zbytočnú byrokraciu a zaťažovanie. Boj s byrokraciou však evidentne netrápi len Slovákov, práve argument zníženia byrokracie totiž stojí za rozhodnutím českej Hospodárskej komory zrušiť knihu jázd.

Kniha jázd je zbytočná buzerácia

„Navrhujeme, aby nebola kniha jázd vôbec vedená. Iné dôvody ako rozlíšenie služobných a súkromných ciest totiž nemá a tie dnes vieme riešiť inými nástrojmi,“ hovorí na adresu nového návrhu prezident Hospodárskej komory Zdeněk Zajíček. „Zo strany štátu je potrebné navrhnúť namiesto knihy jázd taký kontrolný mechanizmus, ktorý zohľadní možné odpočty DPH bez zbytočnej byrokracie,“ pokračuje Zajíček. Komora navrhuje, aby bol zamestnancovi používajúcemu služobné vozidlo na súkromné účely zvýšený paušálny zdaniteľný príjem, ktorý by zohľadňoval spotrebované palivo a štátu tak zaistil, že svoje daňové príjmy vyberie jednoduchšou cestou. Podobný systém už funguje v Španielku, či Nemecku. 

"Nový postup by bol pre podnikateľov dobrovoľný. Pokiaľ bude pre firmy z akéhokoľvek dôvodu viac vyhovujúci pôvodný systém, môžu ho samozrejme využívať aj naďalej. Najmä menším firmám a živnostníkom by však nami navrhovaný systém výrazne znížil administratívne bremeno, s ktorým neustále bojujú,“ dopĺňa viceprezident Hospodárskej komory, Tomáš Prouza. Zdá sa teda, že v Českej republike to s bojom proti byrokracii myslia vážne. Z pohľadu vodičov sa tam napríklad dostalo do praxe aj ďalšie praktické opatrenie, vodiči so sebou totiž už nebudú musieť v Čechách voziť ani klasický vodičský preukaz a jeho platnosť a rozsah aktuálnych záznamov o vodičovi si hliadka počas kontroly v teréne zabezpečí elektronickou cestou.

zdroj: ČTK, Hospodárska komora