Hasičské autá dnes plnia niekoľko zásadných úloh a samotné hasenie požiarov je len jedna z nich. A aj keď bezpochyby tá najdôležitejšia, často pomáhajú aj pri odstraňovaní následkov humanitárnych katastrof, iných záchranných prácach, či pri rozháňaní demonštrantov. Toto nepopulárne použitie má však svoje špecifiká, na ktoré je pozemná policajná, či civilná hasičská technika často aj patrične upravená. Pri pohľade na špeciálnu Tatru T815 8x8.1 CZS 40/12000 s pancierovou kabínou je asi každému jasné, že jej použitie by s prehľadom vyhovovalo aj tomuto účelu. Jej skutočné úlohy sú však podstatne dôležitejšie.

507 obrnených koní

Hasičská Tatra s kódovým označením Titan je určená pre veľkoobjemové hasenie a nasadenie vo veľmi náročných terénnych podmienkach a v prostredí s vysokou mierou ohrozenia posádky, aj samotného auta. Podľa výrobcu nadstavby, THT Polička, je určená na zásahy v miestach s nevybuchnutou muníciou, v miestach výskytu tlakových fliaš a nádob, pri odstraňovaní následkov teroristických útokov, v chemických prevádzkach, alebo pri veľkých lesných požiaroch.

Tam však úloha tejto špeciálnej Tatry nekončí. Už pohľad na jej pancierovú kabínu naznačuje, že nejde o obyčajné hasičské auto. Konštrukciu striekačky, hasičské technológie, posádku, aj podvozkové časti potrebné pre pohyb (vrátane elektroinštalácie, rozvodov paliva, oleja a vody) chráni spevnená nadstavba odolná voči mechanickému poškodeniu (najmä pri prejazde lesom, či troskami budov) a celá vzduchotesná kabína je pripravená aj na prejazd zamoreným územím. Auto je vybavené aj osobitným hasiacim zariadením motorového priestoru a vodným ochladzovacím zariadením používaným pri prejazde otvoreným ohňom, či v jeho bezprostrednej blízkosti.

Súčasťou výbavy sú aj kamery okolo celého vozidla.

Celková hmotnosť Tatry „Titan“ je 36 ton, jej vonkajšie rozmery sú 11 000 x 2 550 x 3 300 mm, v nerezovej nádrž si vezie 12 000 l vody, cez horné lafety dokáže za minútu vystriekať 4000 l vody a ďalší kubík pošle von za rovnaký čas cez prúdnicu v prednom nárazníku. Poháňa ju naftový motor Cummins ISM500 s výkonom 373 kW (507 k) pri 1800 ot./min. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že Tatra má riadené všetky kolesá.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov