Mestská mobilita je pre mnohých architektov a návrhárov mestských aglomerácií vždy veľkou výzvou. Komunikácie totiž musia zabezpečiť nielen dostatočnú priechodnosť v dopravných špičkách, ale aj vzájomné „spolužitie“ všetkých druhov dopravy a zároveň primeranú bezpečnosť pri preprave ľudí, aj tovarov. A práve to býva problém, konkrétne zásobovanie tovarmi v husto obývaných oblastiach. Svoje o tom určite vedia všetci vodiči nákladných áut, ktorí musia denne jazdiť v preplnených uliciach, cúvať v úzkych priestoroch a neustále sa vyhýbať prekážkam. Práve pre nich pripravil Renault nový mestský špeciál.

S očami na každej strane

Renault Oxygen, ako automobilka svoje elektrické nákladné auto nazvala, je ukážka toho, ako má vyzerať nákladný elektromobil na rozvoz tovaru prispôsobený potrebám mestskej mobility a zároveň bezpečnostným predpisom pripravovaným EÚ na rok 2029. Návrhári sa zamerali najmä na ergonómiu ovládania a výhľad. Takže nízko umiestnená kabína dostala obrovské čelné sklo, sklenené bočné dvere a sústavu monitorov sledujúcich celé okolie auta (360°) pomocou širokouhlých kamier. Nízka kabína má zasa uľahčiť časté vystupovanie a nastupovanie do kabíny.

Výhľad všetkými smermi má zlepšovať premyslene umiestnená sústava kamier a monitorov.

Konštruktéri sa zamerali aj na aerodynamiku auta, takže kabína s hladkými líniami a integrovaným nárazníkom spĺňajúcim pripravované predpisy plynulo nadväzuje na nadstavbu, čo zlepšuje dojazd auta na jedno nabitie. Technické detaily zatiaľ Renault neprezradil a všetko odhalí až na výstave v Lione, kde bude mať Renault Oxygen 21. novembra 2023 oficiálnu výstavnú premiéru.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov