Technické múzeá majú v Čechách aj na Slovensku pomerne silnú tradíciu. Ak sa však bavíme priamo o továrenských múzeách, tie patria z hľadiska rozsahu, aj reprezentatívnosti jednoznačne do najvyššej ligy. Potvrdzuje to aj novootvorené múzeum Tatra Kopřivnice, ktorého brány za dva roky činnosti navštívilo už viac ako 220 000 návštevníkov. V súčasnosti v Kopřivnici vystavujú expozície obsahujúce 80 nákladných áut značky Tatra, viac ako 20 ich motorov, množstvo zmenšených modelov nákladných áut a mnoho iných predmetov súvisiacich s autami značky Tatra. Vedenie spoločnosti Tatra Trucks však nekončí a zbierky rozširuje o ďalšie exponáty.

Aj valník s navijakom

Poslednou novinkou, ktorá rozšírila zbierky továrenského múzea, je unikátny jednoosý traktor T200 vo verzii Dumper D-10 s motorom a prevodovkou z Tatry 148 (vyrábal ho n.p. Stavostroj v Novém Městě nad Metují). Ako prezradila automobilka, dumper zatiaľ poputuje do depozitára a vystavený bude len príležitostne.

Vzácny dumper s pohonom z Tatry 148 budú vystavovať len príležitostne.

Ďalšími dvomi prírastkami sú legendárne nákladné Tatry 138 a 148. V auguste 2023 sa podarilo po dvoch rokoch dokončiť kompletnú renováciu trojstranného sklápača Tatra 138 z roku 1966. Farebné prevedenie auta zodpovedá exempláru Tatry 138 z dobového prospektu.

Zrenovovaná Tatra 138 z roku 1966 dostala rovnakú farebnú kombináciu ako model T138 z dobových prospektov.

Po niekoľkomesačnom jednaní sa podarilo pre múzeum získať aj vojenský valník Tatra 148 VN (vojenský s navijakom) v pôvodnej verzii, ktorá sa nazýva „jednotka“ (ročník 1976). Verzia T2-148 sa začala vyrábať až v roku 1979 a je vizuálne aj technicky odlišná.

Vojenský valník T 148 VN je vybavený aj integrovaným navijakom.

Momentálne prebiehajú v technickej dielni renovácie ďalších exponátov, medzi ktorými dominujú horský autobus Tatra 500 HB, hasičská Tatra 138 CAS 32 v pôvodnej farebnej verzii, Tatra 148 S1 a vojenská Tatra 815-6 LIWA. 

zdroj: Tatra Trucks

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 27 obrázkov