Tlak EÚ na znižovanie emisií v mestách prináša svoje výsledky. Počty áut v uliciach sa pomaly ale isto redukujú, nová legislatíva sprísňuje podmienky vstupu do stále väčších mestských zón a počty jazdných pruhov sa v nejednej európskej metropole znižujú na úkor motoycyklov, bicyklov, či mopedov. Práve takých, akým je aj česká novinka s príznačným názvom Mopedix Electrix.

Asterix s povolením do premávky

Za vznikom sympatického elektrického mopedu stojí partia nadšencov a obdivovateľov mopedov z českej obce Zaječice. Ich myšlienkou podporenou skúsenosťami z praxe bol vývoj vlastného mopedu, ktorý by zvládol odviezť aj poriadneho chlapa a nezľakol sa ani prípadného pasažiera (preto ponúka Mopedix Electrix na výber príplatkový nosič batožiny alebo druhé sedadlo pre pasažiera). To sa po náročnom procese vývoja a testovania podarilo a spoločnosť Goodped (start-up) teraz získala od českého ministerstva dopravy oficiálne povolenie na prevádzku mopeda na pozemných komunikáciách. S vývojom elektrickej novinky pritom pomáhala aj Technická univerzita v Liberci, či Vysoká škola umelecko-priemyslová v Prahe. Ako potvrdzuje výrobca, kompletný vývoj realizovali v Čechách, kde sa produkuje aj 80 % všetkých komponentov mopeda.

Prioritou bola predovšetkým masívna konštrukcia vzdialene pripomínajúca legendárnu Babettu, no jej nosnosť je až 176 kg. Na pohon slúži elektromotor s trvalým výkonom 3 kW/4 k (krátkodobo až 10 kW/13,6 k), ktorý čerpá energiu z trakčnej batérie s kapacitou 45 Ah. Z domácej siete (230 V) sa nabije za 7,5 h (s rýchlonabíjačkou 2,5 h) a mopedu umožní dojazd v rozsahu 60 – 80 km (podľa podmienok). V prípade potreby môže vodič elektromotoru pomôcť aj pedálmi. Jeho maximálny rýchlosť je tiež podobná dobovej Babette - presných 45 km/h.

Veľa? Málo? Zvyknite si

Goodped zverejnil aj predajnú cenu novinky. Štartuje sumou 134 444 Kč, čo pri súčasnom kurze predstavuje približne 5600 eur. Či je to veľa, alebo málo, nech si zodpovie každý sám, každopádne ilustruje, že elektrický pohon niečo stojí. EÚ sa myšlienka podobných projektov páči a ako už neraz jej zákonodarcovia prezradili, práve toto má byť druh mestskej mobility dostupnej širokým masám. Mopedy ako tento vás navyše dostanú aj do oblastí, kde bude vjazd s autami zakázaný a v budúcnosti sa má výraznejšou mierou uplatniť aj rozvážkových službách. Návrat poctivej elektrickej „Babetty“ určite vyvolá nejednu pozitívnu reakciu, len si skrátka musíme zvyknúť na skutočnosť, že elektromobilita stojí predsa len viac, než jednoduchý spaľovací motor, čo sa koniec koncov odrazí aj v cene takýchto metských približovadiel. A čo vy? Je vám Mopedix Electrix sympatický?

ZDÁ SA VÁM CENA ZA MOPEDIX ELECTRIX ADEKVÁTNA?
  • Áno, ponúka dobrú protihodnotu ( 2% )

     

  • Neviem, s touto cenou to však bude mať ťažké ( 5% )

     

  • Nie, na svoju kategóriu je príliš drahý ( 93% )

     

Odpovedalo 2976 ľudí  

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

zdroj: ČTK, Mopedix