Aj keď vyrobil Zetor vo svojej histórii hneď niekoľko nezabudnuteľných traktorov, najväčšou legendou zostáva bezpochyby Zetor Crystal. Práve ten na dlhé roky definoval vzhľad to správneho „chlapského“ traktora a pritiahol k tejto technike aj ľudí, ktorým traktory nič nehovorili. Najmä neskoršie výkonné verzie s nápisom Crystal na dlhom nose predstavovali akúsi traktorovú „šľachtu“ a pomyselný vrchol.

Crystal bol prvým predstaviteľom unifikovaného radu II. A do sériovej výroby ho Zetor zaviedol presne pred 55 rokomi. Reagoval tým na potrebu traktora s vysokým výkonom a pri jeho vývoji spolupracoval s poľským závodom Urus. Základný návrh, aj všetky únavové a výkonnostné skúšky (vrátane úprav a modifikácií) však malo pod palcom československé oddelenie v Brne. Základom sa v roku 1968 stal Crystal 8011 s vodou chladeným naftovým štvorvalcom zaradeným do výkonnostnej triedy 75 – 80 k. Hospodárstvo vyžadovalo aj jeho verziu s pohonom všetkých kolies a tak pre prácu v ťažkých podmienkach prišla verzia s poháňanými obomi nápravami Crystal 8045. Traktor nezaujal len svojou pokrokovou konštrukciou, ale aj veľmi originálnym dizajnom z pera Otakara Diblíka. Charakterizovala ho kabína pripomínajúca kryštál s výborným výhľadom do všetkých strán.

Dizajn traktora navrhol známy Otakar Diblík.

„Ťažká váha“

V roku 1975 sa na scéne objavuje prvý šesťvalec Zetor Crystal 12011 s výkonom až 120 k. Bo, to prvý šesťvalcový model Zetora a práve on pritiahol za volanty traktorov tých „pravých chlapov“. Imidžová bola najmä verzia Crystal 12045 s pohonom oboch náprav. To „naj“ však Zetor poslal na cesty až v roku 1980 v podobe super výkonného modelu Crystal 16045 naladeného na výkon 160 k. Ten sa stal doslova modlou a vlajkovou loďou Zetora.

Nápisy "Turbo" a "Crystal" dávali tušiť, že pred vami stojí skutočná traktorová vlajková loď.

MALI STE NIEKEDY TÚ ČESŤ SADNÚŤ ZA VOLANT LEGENDÁRNEHO ZETORA CRYSTAL?
  • Áno ( 88% )

     

  • Nie ( 12% )

     

Odpovedalo 384 ľudí  

Veľký návrat

V roku 2015 sa Zetor rozhodol oprášiť legendárne pomenovanie a model Crystal opäť vrátil do ponuky. Pod kódovým označením „Hardworker“ sa na scéne objavil šesťvalcový traktor s výkonom 162 k, ktorý má dnes modernú prevodovku ECO 40, prednú nápravu s nezávislým odpružením, multifunkčný panel v kabíne, aktuálne bezpečnostné systémy a podľa Zetora mu konštruktéri zachovali aj typicky nízke náklady na prevádzku a údržbu. Aktuálny Zetor Crystal HD 170 poháňa šesťvalec Deutz (TCD 6.1 L6) s objemom 6,1 l, max. výkonom 125 kW (170 k), krútiacim momentom 740 Nm a na všetky kolesá posiela silu cez prevodovku 40 ECO (30 stupňov dopredu/30 stupňov dozadu).

Súčasný Crystal HD 170 má samostatne odpruženú kabínu, pohotovostnú hmotnosť 5760 – 6500 kg a vezie si so sebou 300 l nafty (+ 32 l AdBlue).

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov