Rok 1988 znamenal pre kopřivnickú Tatru veľa. Nielen v oblasti obchodu, ale aj v motoristickom športe. Prvýkrát v histórii totiž jej súťažný kamión vyhral kategóriu kamiónov v slávnom maratóne Rally Paris-Dakar a odštartoval sériu 6 víťazstiev továrenského pilota Karla Lopraisa na tejto diaľkovej púštnej rely. Konštrukčný tím povzbudený obrovským úspechom vycítil šancu na ďalšie víťazstvá a tak sa pustil do návrhu ešte väčšej špeciality, ktorá by nedala súperom v púšti šancu. Proti konkurenčným dvojmotorovým monštrám DAF totiž nemala Tatra v pôvodnej konfigurácii veľmi podobnej sériovým Tatrám veľké šance. Aj v roku 1988 si prišla pre víťazné vavríny najmä z dôvodu smrteľnej nehody a následnému odstúpeniu dvojmotorvých špeciálov DAF. Osud mal však iné zámery a tak nielen kvôli následnému zrušeniu kategórie kamiónov na Rally Paris-Dakar nakoniec vývoj nového kopřivnického špeciálu v roku 1988 zastavili. Dnes celý projekt vstáva z popola.

Projekt Karel a pocta Karlovi 

Cieľom projektu s príznačným pomenovaním „Karel“ je stavba súťažného špeciálu podľa pôvodnej dokumentácie z roku 1988. Nový špeciál mali postaviť na technických základoch vtedajšej novinky, ktorou bola Tatra 162 s kapotovou kabínou. Asi najväčšou technickou zaujímavosťou pripravovaného auta bolo umiestnenie vzduchom chladeného motora V12 k zadnej náprave (kvôli vyváženiu auta a lepším jazdným vlastnostiam).

Súťažný púštny špeciál vychádza z Tatry 162 (v tom čase vyvíjaná sériová novinka).

Na prácach s plnopu podporou automobilky Tatra Trucks momentálne pracuje viac ako 20 členov realizačného tímu, najmä z úseku Výskumu a vývoja a Technického úseku, pričom konštrukčný návrh, aj celá realizácia stavby auta je oficiálne vedená ako voľnočasová aktivita zamestnancov Tatra Trucks. Ich úlohou je spojiť vtedajšie nerealizované myšlienky s novými technológiami podvozku, motora, prevodoviek, aj samotnej karosérie. A ako názov projektu napovedá, má vzdať hold jednej z najvýraznejších osobností histórie Tatry – 6-násobnému víťazovi Dakaru, Karlovi Lopraisovi.

zdroj: Tatra Trucks