Premýšľali ste niekedy, ako dnes asi varia vojaci ďaleko od základne? Na tento účel, rovnako ako kedysi, slúžia poľné kuchyne. Či už tie statické, alebo pojazdné, umiestnené na podvozkoch a schopné postupu spolu so samotnými vojakmi. Na akej úrovni je toto odvetvie dnes, ukazuje aktuálna Poľná kuchyňa POKA 4.

Súčasťou poľnej kuchyne je aj ohrev teplej vody pre umývanie riadu a kuchynského zariadenia.

V mrazoch, aj obrovských horúčavách

Ako uvádza samotný výrobca, POKA 4 je určená na prípravu, regeneráciu a výdaj plnohodnotnej teplej stravy na stupni útvar pri činnosti vojsk v poľných podmienkach. Pojazdná poľná kuchyňa zároveň slúži aj na dopravu obsluhujúceho personálu (3 osoby), pohyblivých zásob potravín, vlastnej pitnej vody, aj dodatočných pohonných hmôt. V prívese, ktorý je súčasťou kuchyne, vozí zásoby potravín aj pitnej vody a zároveň slúži k príprave polotovarov. V prívese sa zároveň nachádza aj nezávislý zdroj elektrickej energie s výkonom 16 kW. Kuchyňa zvládne tepelné spracovanie potravín varením, dusením, naparovaním, vyprážaním, aj pečením. 

Na fotografii je „výdajné okienko“. POKA 4 zvládne úschovu a výdaj teplej stravy celé 4 hodiny po jej navarení.

Tatra je ťažká 14 000 kg, príves za ňou 11 000 kg.

V prívese sa pripravujú polotovary a je tu aj vlastná "elektráreň" s výkonom 16 kW.

Pracovný rozsah teplôt, v ktorých dokáže poľná kuchyňa pracovať, je od mrazov – 32 °C až po horúčavy 44 °C. Kapacita je 50 – 150 jedál (3 x denne), pričom jednorazovo údajne zvládne až 250 jednoduchších jedál. Čo sa týka samotného podvozku, kuchyňu si na svojom chrbte vozí Tatra 815 26WR45 17.255 4x4.1/T13 s pohotovostnou hmotnosťou 14 000 kg a ťahá za sebou príves PV 18P ťažký ďalších 11 000 kg.

zdroj: Vojenský technický ústav