Čo si predstavíte, keď sa povie Holandské kráľovstvo? Amsterdamské kanály? Coffee-shopy s marihuanou, prostitútky vo vysvietených výkladoch, dreváky, syry alebo veterné mlyny? Tých možností je samozrejme kvantum, dnes ale zamierime k tamojšej svetoznámej a svojráznej pastve pre oči - obrovským lánom tulipánov.

Pohnutá história

Holandsko tento kvet miluje. Dokonca do tej miery, že v 17. storočí spôsobil takzvanú tulipánovú horúčku. Variety niektorých kvetov boli v tej dobe také vzácne, že za pár cibuliek boli niektorí obchodníci ochotní zaplatiť desiatky vozov s obilím a k tomu pridať množstvo hospodárskych zvierat, sudy piva, maslo a syr. To nie je výmysel, ale pomerne dobre zdokumentovaná história jednej špekulatívnej investičnej bubliny, ktorá keď praskla, spôsobila obrovské straty a okrem iného i bankrot jedného z najznámejších holandských maliarov, Rembrandta van Rijna.

tulipánové cibuľky

Namáhanie pásov pojazdu je také veľké, že musia byť permanentne chladené ostrekovaním vody.

Dnes tulipány také vzácne nie sú, ale napriek tomu sú natoľko významným vývozným artiklom, že sa okolo nich vytvorilo celé priemyselné odvetvie. A práve k nemu patria i stroje v krátkom videu, ktoré vám predvedú, akým spôsobom sa zbierajú tulipánové cibuľky. Nie je to také triviálne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Podzemné časti rastlín sú krehké a akékoľvek väčšie mechanické poškodenie môže viesť k nevratným zmenám.

Aj preto musí byť zrezávanie časti ornice s cibuľkami strojom AMAC ZM4, následné preosievanie a pranie v kombajne, do ktorého sa za jazdy dopĺňa voda z cisterny, maximálne šetrné. Aby sa cibuľky nepoškodili pádom z veľkej výšky, nakláňa sa ešte aj zberný príves za traktorom. Veď sa na to pozrite...