IVECO Daily

Malé motory vo veľkých dodávkach prinášajú problémy

Veľmi prísne európske emisné limity vytvárajú enormný tlak na čistotu výfukových plynov a pochopiteľne i obsah oxidu uhličitého, ktorý je ich neoddeliteľnou súčasťou a jeho množstvo v spalinách je priamo úmerné spotrebe. Jedným z najčastejšie využívaných riešení, ako najnovším striktným normám vyhovieť, je okrem iného aj zmenšovanie objemu pohonných jednotiek. 

V prípade úžitkových automobilov, ktoré musia značnú časť produktívneho času naplno využívať projektovanú užitočnú hmotnosť, je to však značne kontraproduktívne technické riešenie. V snahe dohnať s malými motormi adekvátne výkony musia tieto agregáty pracovať s väčšími tlakmi, je nutné ich viac vytáčať, a aj keď mali viesť primárne ku zníženiu spotreby paliva, často je výsledkom pravý opak. 

Presedlajte na poriadny motor

Menšie preplňované jednotky sú síce úsporné pri nízkej záťaži, s rastúcimi požiadavkami na výkon (a o ten pri plne naloženej dodávke ide predovšetkým) sa však ich prevádzková efektivita rozpadá a paliva vyžadujú naopak viac. Nehovoriac samozrejme o tom, že zmenšenie objemu valcov a jeho kompenzácia napríklad viacstupňovým preplňovaním vedie k zložitejším systémom a tým pádom aj k potenciálne vyššej poruchovosti a zároveň komplikovanejším a drahším opravám.

Ak sa pýtate, ako z tohto začarovaného kruhu von, odpoveď je pomerne jednoduchá. Potrebujete veľké, výkonné a zároveň úsporné motory, ktoré zároveň nemajú problém plniť ani tie najprísnejšie emisné normy.

Hovoríme o najnovšej generácii dodávky IVECO Daily, ktorá s absolútnym prehľadom plní najnáročnejšie štandardy kvality výfukových plynov Euro 6D-Temp (s certifikáciou WLTP i RDE – Real Driving Emissions). A ešte zaujímavejšie na tom je, že už osvedčená základná pohonná jednotka F1A s vyspelou elektronicky ovládanou variabilnou geometriou rozvádzacích lopatiek turbodúchadla e-VGT prekonáva svojim objemom 2,3 litra väčšinu konkurentov a ponúka hneď tri výkonové varianty od 116 do 156 koní. K vrcholu však musíme ešte o krok vyššie.

IVECO Daily

Dodávka s trojlitrom? To je skoro zázrak

Špičková pohonná jednotka modelu IVECO Daily nesie označenie F1C a je presne tým, čo chcete mať na povel plynového pedálu vo chvíli, keď máte nákladový priestor zaplnený až po strechu ťažkým tovarom a pred sebou tiahle diaľničné stúpanie či poriadne prudký kopec. Viete totiž, že sa môžete spoľahnúť na vynikajúcu výkonovú rezervu a rovnako i prebytok krútiaceho momentu s perfektným priebehom v celom rozsahu využiteľných otáčok. Len tak môžete suverénne a s ľahkosťou prekonávať podobné či horšie prekážky v bežnej premávke alebo dokonca v teréne.

Mali by sme dodať, že preplňovaný agregát s prívlastkom Heavy-Duty má objem 3,0 litra a tiež je dostupný v troch výkonových verziách. Už základné prevedenie produkuje 160 koní a 380 Nm, zatiaľ čo bezkonkurenčne najsilnejší variant na trhu ponúka maximálny výkon až 210 koní a najvyšší krútiaci moment 470 Nm.

IVECO Daily

Zlatá stredná cesta vo skvelej akciovej ponuke

Zlatú strednú cestu modelu Daily s vrcholným trojlitrovým vznetovým motorom F1C predstavuje modifikácia naladená na 180 koní a 430 newtonmetrov, ktorá je v tejto chvíli pre slovenských zákazníkov ešte o niečo príťažlivejšia, než zvyšok produktového portfólia značky IVECO. Prečo?

Spoločnosť AUTO-IMPEX, ktorá tento rok oslavuje guľaté jubileum, presnejšie povedané 30. výročie od svojho založenia, pripravila pre svojich klientov po všetkých stránkach veľmi zaujímavý akčný model IVECO Daily VAN Premium.

Nálož výbavy

V tomto konkrétnom prípade ide o dodávku s rázvorom náprav 4100 milimetrov, objemom nákladového priestoru až 18 metrov kubických, celkovou hmotnosťou 3,5 tony a poháňa ju spomínaný 180-koňový agregát v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Mimochodom, s prepracovanými motormi, pneumatikami triedy A Super Eco Low Rolling špeciálne navrhnutými pre tento model a systémom Start & Stop, je nové IVECO Daily o 10 percent úspornejšie než predchodca. Vyššia kvalita a predĺžené servisné intervaly sa zároveň postarali o 10-percentú úsporu nákladov na údržbu. Ale späť k edícii Premium.

Akciový model má v bohatej sériovej výbave okrem iného výškovo i v pozdĺžnom smere nastaviteľný volant, manuálne ovládanú klimatizáciu, digitálne rádio (DAB) s pripojením Bluetooth, ale nechýba mu ani tempomat, predné hmlové svetlá, rezerva, 100-litrová nádrž či odpružené sedadlo vodiča s nastaviteľnou bedrovou opierkou. Z ďalších prvkov určite stojí za zmienku farebný displej prístrojového panelu alebo zadné dvere, ktoré je možné otvoriť v širokom uhle až 250 stupňov.

IVECO Daily

Tým však narodeninové darčeky od spoločnosti AUTO-IMPEX nekončia. Zákazník k tomuto vozidlu zdarma dostane servisný kontrakt S-LIFE a naviac si môže (opäť bezplatne) vybrať buď parkovaciu kameru alebo sadu zimných pneumatík. Cena za toto všetko je pritom viac než vynikajúca – IVECO Daily VAN Premium stojí 27 900 EUR bez DPH. V ponuke sú nasledovné veľkosti: 16 m3 len za 27 600 EUR, 18 m3 len za 27 900 EUR a kabínové prevedenie za 27 000 EUR.

V AUTO-IMPEXe sa o vás postarajú nie len keď kupujete nové

Ľudia v AUTO-IMPEX majú autá radi a veľmi dobre vedia, čo zákazník potrebuje a očakáva. Preto je k dispozícii nepretržitá asistenčná linka na čísle 0903 455 631. Servis vozidiel je otvorený aj v nepropduktívnych časoch počas pracovného týždňa už od 7h ráno až do 23h večer. Vždy keď budete mať auto v servise dostanete náhradné vozidlo, čím AUTO-IMPEX svojim klientom garantuje mobilitu. Nuž a špeciálne aj so značkou IVECO majú rovnako dlhé skúsenosti ako dlho je tu firma. To všetko sú viac než dobré dôvody pre kúpu akciového modelu IVECO DAILY VAN PREMIUM. 

16m3 27600
 18m3 27900
 Kabína 27000

zdroj: AUTO-IMPEX

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 27 obrázkov