Samotné zatknutie Švéda sa uskutočnilo ešte v roku 2019 a svojim priebehom tak trochu pripomínalo akčné filmy. Bývalý spolupracovník a konzultant firiem Volvo Cars (2016 až 2017) a Scania (v rokoch 2018 a 2019) sa stretol v reštaurácii s ruským diplomatom, od ktorého prevzal 27 800 švédskych korún, v prepočte približne 2700 eur.

Práve v tej chvíli nastúpila na scénu zásahová jednotka, ktorá zatkla oboch mužov. Ruský občan bol identifikovaný ako skúsený spravodajský dôstojník, ktorý sa špecializoval na ekonomickú špionáž, lenže diplomatický pas mu zabezpečil imunitu, takže po prepustení mu bolo umožnené Švédsko opustiť.

špionáž

Nepodmienečne

Švéd z inkriminovanej situácie naopak tak ľahko nevyviazol. Práve pred pár dňami ho uznal štokholmský okresný súd vinným zo špionáže v prospech Ruska. Šťastie mal v tom, že sudca odmietol pôvodné obvinenie, teda že by predávaním informácií druhej strane ohrozil národnú bezpečnosť. Špionáž mala mať čisto ekonomickú podstatu a súvisela s výrobnými procesmi v automobilovom priemysle.

Súd zdôraznil, že odsúdený si bol plne vedomý, pre koho pracuje, aj tým, že pácha trestný čin. Vedel, že predávané tajné informácie prinesú Rusom úžitok a za to dostával finančné kompenzácie. 

špionáž

„Okresný súd rozhodol, že tomu tak je, pokiaľ ide o informácie, ktoré muž získal od spoločnosti Scania, pričom nebolo dokázané, že tomu tak je, pokiaľ ide o informácie od firmy Volvo,“ skonštatoval v záverečnej reči sudca. A trest? Tri roky nepodmienečne. Právnik odsúdeného už oznámil, že sa voči rozhodnutiu odvolá.

zdroj: Reuters