Nákup lietajúci po batožinovom priestore osobného auta síce môže byť nepríjemná skúsenosť, no upevnenie je podstatne dôležitejšie pri úžitkových vozidlách. Už desiatky rokov sa na túto úlohu používajú uťahovacie popruhy. Ford však pracuje na technológii, ktorá by mohla tzv. gurtne poslať aspoň do čiastočného dôchodku.

Modrý ovál si nechal patentovať systém magnetického upevnenia nákladu, ktorý vyvíja pre svoje autá viacerých kategórií. Dostať sa môže do pick-upov, SUV či dodávok. Využitie by nepochybne našiel najmä v prvom prípade, kde by otvorená korba mala obsahovať šesť nezávislých magnetických bodov. Ovládať sa dajú z interiéru alebo prostredníctvom aplikácie.

Parametre technológie nepoznáme

Tieto miesta môžu slúžiť na priame uchytenie obsahu korby, čo bude fungovať len pri kovových predmetoch. Alternatívne možno na šestici bodov v nákladovom priestore umiestniť prídavné fixačné prvky umožňujúce upevnenie vecí z ľubovoľných materiálov. Nateraz nie je známe, aké sú presné parametre použitej technológie. Dôležitá bude najmä maximálna hmotnosť nákladu.

Podobné riešenie ponúkajú pre pick-upy niektoré externé spoločnosti. V sériovej výrobe sa však zatiaľ neobjavilo a ani sa nemusí. Samotný patent nie je pre Ford záväzný. Ak sa podarí automobilke vyriešiť tienenie a magnetický systém nebude rušiť elektroniku, gurtne by sa pri niektorých modeloch Ford mohli stať minulosťou už o niekoľko rokov.

Zdroj: Motor1