Milión predaných áut je v dnešnom svete číslo hodné uznania, keď ich je však 5 miliónov a ešte k tomu v tak okrajovom segmente, akým sú offroady, zaslúži si to minimálne obrovský potlesk. Koncern Stellantis, súčasný majiteľ značky Jeep, oznámil predaj päťmiliónteho exempláru modelu Jeep Wrangler, ktorý si kúpil zákazník v meste Camden, štát New Jersey, USA. Jubilejný zákazník dostal doplnky Jeep Performance Parts (JPP) by Mopar v hodnote 5000 USD a celoživotné benefity programu starostlivosti o zákazníkov Jeep Wave, ktoré zahŕňajú plánovanú údržbu, prístup na exkluzívne eventy Jeep a osobitnú starostlivosť o zákazníkov.

Štart predaja v roku 1987

„Jeep Wrangler je prirodzeným dedičom legendárneho modelu Willys, automobilu, ktorý inšpiroval ducha značky. Od svojho predajného debutu v roku 1987 je hlavným pilierom sveta SUV a sme veľmi hrdí, že môžeme oslavovať päťmiliónty Jeep Wrangler,“ povedal Eric Laforge, šéf značky Jeep v Európe.

Prvým Jeepom Wrangler bola verzia s interným označením YJ sériovo vyrábaná od roku 1987 v závode spoločnosti American Motors Corporation. Rovnako ako predchodca, Jeep CJ-7, mal dvojdverovú karosériu s plátenou alebo pevnou strechou. Na výber boli radové benzínové motory – štvorvalec a šesťvalec. Z radu YJ sa v období rokov 1987 až 1995 predalo 630 000 kusov.

V roku 1996 nasledoval model TJ a v roku 2006 JK, ktorým sa modelový rad Wrangler výrazne rozšíril. Pribudla päťdverová verzia karosérie s dlhým rázvorom, ponuku motorov tvorili benzínové agregáty V6 a po prvý raz aj úsporný štvorvalcový turbodiesel. Aktuálna generácia s interným označením JL mala premiéru v roku 2017, ponuka pre severoamerický trh zahŕňa aj vysoko výkonnú verziu poháňanú benzínovým motorom V8 s objemom 6,4 litra.

Päťdverová verzia pritiahla k Wranglerom nových klientov.

V histórii Wranglera nechýbali ani limitované verzie. Z nich možno spomenúť napríklad najpopulárnejšie „10th Anniversary“, „Golden Eagle“ a „Backcountry”. V roku 2021 mala premiéru v Európe verzia Wrangler 4xe Plug-in Hybrid. Ten dosahuje najvyšší výkon vo svojej triede a kombinuje turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 2,0 l a dva elektromotory, z ktorých jeden je umiestnený priamo v skrini 8-stupňovej automatickej prevodovky. Druhý funguje ako výkonný štartovací generátor pripojený ku kľukovému hriadeľu spaľovacieho motora drážkovaným remeňom. Hybridný agregát dosahuje systémový výkon 280 kW (380 k) a maximálny systémový krútiaci moment 637 Nm. Vysokonapäťová lítiovo-iónová batéria pohonu s kapacitou 17,3 kWh umožňuje dojazd výlučne s elektrickým pohonom 53 km v mestskej premávke.

Aktuálne je Wrangler dostupný v plug-in hybridnej verzii 4xe.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Stellantis