Stavebné mechanizmy a rôzne bagre sú stroje, ktoré odnepamäti fascinujú rovnako malé deti, aj veľkých chlapov. Najmä tie samohybné, ktoré bežne stretávame na cestách a sú schopné vlastnou silou dôjsť prakticky všade, kde sú ich služby potrebné. A platí to aj pre stroj, ktorý na cestách vídavame azda najčastejšie. Má totiž univerzálne použitie a príde vhod na každej jednej stavbe. Reč je o Univerzálnom dokončovacom stroji (UDS). Tatra sa pochválila špecialitou, ktorá rozhodne stojí za pohľad – UDS 214 v hasičskej úprave Rescue & Firefighting.

Max. výkon podvozka Tatra so znakom náprav 6x6 je 230 kW/313 k, čo hasičskej UDS-ke umožňuje dosiahnuť tempo 100 km/h a na tvrdom podklade dosiahne stúpavosť 50,7 %. Celková hmotnosť stroja je 24 800 kg.  Nadstavba sa pomocou vlastného naftového pohonu otáčka rýchlosťou 8 ot./min., samotný nástroj na konci ramena sa okolo svojej osi otáča rýchlosťou 20 ot./min. 

S bočným dosahom takmer 15 m

Výrobcom nadstavby UDS 214 je spoločnosť CSM Tisovec a ako sama svoj výrobok charakterizuje, vo verzii Rescue & Firefighting ide o stroj určený prioritne pre hasičské a záchranárske zbory. Nájde uplatnenie pri okamžitých zásahoch pri záchrane životov a majetku, požiaroch, živelných pohromách a prírodných a priemyselných katastrofách. Jeho základom je teleskopické rýpadlo na automobilovom podvozku, ktorým je v tomto prípade osvedčená kopřivnická konštrukcia – Tatra Force 6x6. Aj vďaka tomu má hasičská verzia UDS 214 výbornú prejazdnosť ťažkým terénom. Jej teleskopický výložník so systémom predlžovacích ramien umožňuje dosiahnuť vodorovný dosah až 14,6 m. Zaujímavosťou je, že pohyb auta vie ovládať aj strojník z kabíny rýpadla. Pre posun, aj zatočenie podvozku preto nemusí obsluha prestupovať do kabíny auta. Hasiči ocenia aj možnosť otáčania osadeného nástroja v plnom rozsahu 360°, pričom okrem základnej radlice môžu na UDS nasadiť aj kladivo, mulčovač, hydraulicky ovládané kliešte a mnohé iné.

Naftový motor nadstavby má max. výkon 104 kW/141 k pri 2200 ot./min. Je to vodou chladený štvorvalec s priamym vstrekovaním a objemom 4,5 l.

Nadstavbu UDS 214 montujú v CSM Tisovec aj na civilné, či vojenské podvozky (UDS Defence), v červenej hasičskej konfigurácii s výstražnými svetlami a majákmi má však asi najväčšie čaro. Najmä, ak aj s ťažkou radlicou nad kabínou môže záchranárska Tatra Force 6x6 po ceste uháňať rýchlosťou až 100 km/h.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

zdroj: UDS