Ak máte ku svojmu automobilu servisnú knižku, tak samozrejme nie je nič jednoduchšie, ako si nalistovať príslušnú stránku a presný typ i množstvo motorového oleja v nej nájsť. 

Podobným spôsobom sa dajú nezriedka objaviť nálepky s príslušnou informáciou v motorovom priestore vozidla, asi by ste ale mali vedieť, že nie vždy na nich musí byť uvedená všeobecná špecifikácia podľa SAE, teda napríklad 5W-40 alebo 0W-20. Vcelku bežne na nich býva napísaná len konkrétna norma výrobcu auta, ktorú daný olej musí plniť. V prípade Volkswagenu povedzme VW 507 00 alebo VW 504 00, u BMW zase LL-01, LL-04 a iné. A celkom zbytočne by ste na takomto štítku hľadali údaj o množstve použitého oleja.

olej

Problém je pochopiteľne v tom, že nie vždy s hľadaním na uvedených miestach uspejete. Veď to asi poznáte... Servisná kniha sa vám niekde stratila, alebo ste ju od predchádzajúceho majiteľa nedostali a nálepka mohla odpadnúť, respektíve výrobca vášho auta nič také do motorového priestoru nelepí. Čo robiť v takej situácii?

Ďalšou z možností je zavolať do značkového servisu a tento údaj si overiť u tých najpovolanejších, akurát musíte brať do úvahy fakt, že ani tam nemusia mať na vás práve čas, náladu či v danej chvíli pripraveného toho správneho človeka. Nevadí, pomoc stále existuje a volá sa „Oil chooser“, v preklade tiež volič alebo teda skôr vyhľadávač oleja.

olej

Aby ste pri jeho hľadaní či pri práci s ním zbytočne netápali, ponúkame vám namiesto neužitočného popisu návod, ako konkrétny nástroj používať, prípadne ako sa v ňom pohybovať, ale rovno vás upozorňujeme, že je to veľmi jednoduché.

Presná špecifikácia i množstvo po pár kliknutiach

Než aby ste zbytočne zadávali celú internetovú adresu, stačí, keď kliknete na nasledujúci aktívny odkaz – presmeruje vás na vyhľadávač renomovanej nemeckej spoločnosti Fuchs Lubricants.

olej

Hneď na úvodnej stránke si v prvom rade zvolíte, či chcete hľadať motorový olej pre osobný automobil, úžitkové vozidlo do 3,5 tony, motocykel, atď. Pretože sme ale na stránke určenej pre profesionálov, budú nás v tejto chvíli zaujímať dodávky, nákladné autá, traktory, respektíve poľnohospodárska technika a rôzne dopravné, manipulačné či stavebné stroje.

olej

Aby ste sa dostali ďalej vyberte po voľbe konkrétneho druhu techniky jeho výrobcu kliknutím na políčko s nápisom „Select a make“. A ak sa práve bavíte tým, či musíme skutočne vysvetľovať takto triviálnu vec, tak áno, pretože nie každý musí ovládať angličtinu, alebo sa so samozrejmosťou pohybovať na internetových stránkach.

olej

V nasledujúcom kroku vyberte ten správny model vozidla. Pomôžu vám v tom ďalšie dodatočné informácie, ako je napríklad rok výroby auta, prípadne jeho interné kódové označenie. Odtiaľto je to už len jeden drobný stupienok s tým správnym informáciám.

olej

Musíte zvoliť tú správnu motorizáciu a ak si náhodou nie ste istí, určite vám pomôže technický preukaz, kde nájdete jednak presný mesiac a rok výroby, ale tiež i výkon či ďalšie dôležité dáta potrebné k jasnej a jednoznačnej špecifikácii vozidla.

olej

Ak sa vám do systému podarilo nadefinovať presné parametre automobilu, mali by ste pred sebou vidieť túto stránku. Ak áno, neváhajte rovno kliknúť na tlačidlo „View your Lubrication Plan“.

olej

Na tomto systéme je výborné, že vám okamžite ukáže nielen správnu špecifikáciu oleja pre vami zvolené vozidlo, ale navyše dostanete i množstvo ďalších užitočných informácií. Ak kliknete na tlačidlo „Expand all“, dozviete sa nielen to, koľko oleja a v akej kvalite ho do auta naliať, ale rovnaké informácie vám táto stránka poskytne aj pre prevodový olej, brzdovú kvapalinu, náplň posilňovača riadenia či chladiacu kvapalinu. 

Úžasné na tom je tiež to, že Fuchs poskytuje dokonca i presné servisné intervaly výmeny odporúčané výrobcom auta, teda že napríklad motorový olej (s objemom 5,8 litra) by ste mali v prípade Volkswagenu Transporter 1.9 TDI (63 kW) piatej generácie meniť každých 15 tisíc kilometrov alebo po uplynutí 12 mesiacov. Podobne sa dozviete, že sa má brzdová kvapalina kontrolovať každých 30 tisíc kilometrov a meniť každé dva roky.

A týmto spôsobom môžete vyhľadať čokoľvek. Pásový prepravník od Liebherru, československý traktor Zetor, dodávku Mercedes či autobus Iveco Urbanway s pohonom na stlačený zemný plyn. Tých možností je skutočne obrovské množstvo a nás samotných zaujíma, či sa vám podarí objaviť nejaké vozidlo, ktoré tejto ohromne databáze chýba.