Natankovať si dnes osobné auto, dodávku či nákladiak v Británii môže byť pomerne komplikované alebo časovo veľmi náročné. Dôvod? Na tamojších čerpacích staniciach nie sú pohonné hmoty, nemá ich kto voziť. Na cestách totiž podľa asociácie cestných dopravcov chýba až 100 tisíc vodičov nákladných automobilov. 

Nedostatok šoférov spôsobila z veľkej časti pandémia koronavírusu, kvôli ktorej prišlo mnoho ľudí o zamestnanie a čiastočne za to môže i odchod krajiny z EÚ. Horšie však je, ako tento problém rieši kabinet premiéra Borisa Johnsona. Britská vláda dlho odmietala vydávať dočasné víza pre profesionálnych vodičov zo zahraničia navzdory tomu, že na ich nedostatok upozorňovali logistické spoločnosti, dopravné firmy i maloobchod. Politici tvrdili, že tieto víza nie sú dlhodobým riešením. Tým malo byť zamestnávanie britských vodičov, lenže plán zlyhal.

čerpacích staníc

Pomôže armáda?

Situácia zašla tak ďaleko, že v regáloch bežných obchodov chýba rôzny spotrebný tovar, v supermarketoch potraviny a na čerpacích staniciach pre zmenu pohonné hmoty. Pred pumpami sa tvoria niekoľkohodinové kolóny, ale ani tým si veľká časť motoristov nepomôže. Podľa združenia maloobchodných firiem s palivom (PRA) nemali v nedeľu až dve tretiny z 5500 čerpacích staníc čo predávať.

V niektorých lokalitách sa pritom čaká na benzín či naftu už niekoľko dní a v postihnutých miestach sa preto palivo začalo predávať na prídel – približne 20 litrov na deň. Ani to ale v zásade nič nerieši. Aj na čerpacích miesta, kde ešte niečo majú, budú onedlho na suchu.

čerpacích staníc

Aj preto sa britská vláda nakoniec rozhýbala a rozhodla sa vydať 5000 dočasných pracovných víz. Mali by platiť od októbra do decembra tohto roka, pričom vedenie štátu očakáva, že prítomnosť posíl zo zahraničia pomôže stabilizovať trh pred vianočnými sviatkami a zároveň poskytne trochu času domácim záujemcom na absolvovanie potrebných skúšok. Či sa to skutočne podarí, v tejto chvíli asi nie je možné presne odhadnúť, britská obchodná komora však prirovnáva uvedené opatrenie k haseniu ohňa náprstkom vody.

Denník The Guardian aktuálne prišiel s informáciou, že kabinet premiéra Johnsona zvažuje využiť pri rozvoze pohonných hmôt britskú armádu, čo len dokresluje vážnosť situácie.

zdroj: Shutterstock