Aby sme neostali len vo všeobecnej rovine, rovno pripomíname, že modely Volvo FM a FMX dostali kompletne novú kabínu s modifikovanými stĺpikmi A, vďaka čomu budú tieto stroje poskytovať svojim vodičom výrazne väčší interiér – jeho objem narástol až o tisíc litrov a vzdušnosť budú podporovať aj svetlejšie odtiene materiálov.

Za príplatok bude možné v prípade všetkých spomínaných modelov rozšíriť zorné pole vodiča objednávkou rohovej kamery na strane spolujazdca, ktorá na prídavnom displeji poskytne ucelenejší výhľad pokrývajúci pravú stranu súpravy či samostatného vozidla. To však ani zďaleka nie je všetko.

Volvo Trucks

Digitálny interiér i lepšie svetlá

Ďalšou z dôležitých noviniek je napríklad nové rozhranie vodiča a príplatkové adaptívne diaľkové svetlá vrcholných modelov FH a FH16. V preklade do zrozumiteľnejšej reči to znamená, že šofér dostane namiesto analógových budíkov nový plne digitálny 12-palcový prístrojový panel s vysokým rozlíšením a k tomu tiež fixný držiak na pitie a otvorený úložný priestor s pohybovým senzorom osvetlenia. Spomínaný obrazovka naviac dáva obsluhe možnosť vybrať si jeden zo štyroch typov zobrazenia dát a informácií. Nadštandardom v týchto vozidlách bude voliteľný 9-palcový displej s prístupom k infotainmentu, navigačnému systému, dopravným informáciám i kamerám sledujúcim okolie vozu. 

Volvo Trucks

Špecifikáciu nových modelov Volvo FH a FM je zároveň možné upraviť tak, aby umožňovali využiť výraznú úsporu paliva vďaka technológii Volvo I-Save, ktorá zahŕňa novú konštrukciu piestov, lepší termo-manažment energie výfukových plynov, ale tiež využívanie mapového softwaru I-See.

Ako už býva zvykom, nové nákladné vozidlá a predovšetkým kabíny sú rôzne konfigurovateľné a je možné ich prispôsobiť podľa požiadaviek zákazníka. Volvo Trucks je známe svojim prístupom k rozvoji prostredia pre vodiča, ktorý predovšetkým na diaľkových trasách trávi v kabíne dlhé hodiny a dokáže tak oceniť každé vylepšenie. Výhľad vodiča, pohodlie, ergonómia, hladina hluku, manévrovateľnosť a bezpečnosť sú kľúčovými bodmi nových a prepracovaných modelov.

Volvo Trucks

„Sme veľmi radi, že sa naša nová generácia nákladných vozidiel už čoskoro dostane k našim zákazníkom,“ dodal na adresu noviniek prezident Volvo Trucks Roger Alm. „Všetky štyri modely boli vyvinuté so silným zameraním na zlepšenie prostredia vodiča, bezpečnosti a produktivity, a to z nich v porovnaní s predchodcami robí efektívnejšie vozidlá.“

Nákladné automobily Volvo sa montujú v trinástich krajinách po celom svete, pričom v roku 2020 ich bolo dodaných viac ako 94 tisíc.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 13 obrázkov