Bezpečnosť v nákladnej doprave patrí medzi veľmi sledované odvetvia a výrobcovia áut, aj tvorcovia infraštruktúry jej venujú veľkú pozornosť. Medzi výrobcov zakladajúcich si na bezpečnosti, či už pasívnej, alebo aktívnej, patrí aj spoločnosť Volvo Trucks. Tá teraz do výbavy svojich modelov zavádza automatické obmedzenie rýchlosti vo vopred definovaných zónach. Za všetkým máme hľadať zvýšenie bezpečnosti a zníženie stresu profesionálnych vodičov.
Spomalí aj keď zabudnete
Bezpečnejšia nákladná doprava v rušných mestských oblastiach, menej škôd v depe a menší stres pre vodičov, ktorí budú vedieť, že náhodou neprekročia rýchlostný limit. To sú hlavné výhody Safety Zones, novej digitálnej služby spoločnosti Volvo Trucks. Spoločnosť Volvo je jedným z prvých výrobcov nákladných vozidiel, ktorí spustili službu tohto druhu. Pomocou bezpečnostných zón môžu dopravné spoločnosti nastaviť rýchlostné limity pre každé nákladné vozidlo pri vstupe do vopred definovanej geografickej oblasti. Táto technológia sa často označuje ako „geofencing“. Keď sa nákladné vozidlo pohybuje v danej oblasti, zrýchlenie nad rýchlostný limit zóny je obmedzené motorom. Ak nákladné vozidlo vstúpi do zóny vyššou rýchlosťou, aktívne brzdí, aby dosiahlo rýchlostný limit zóny.
„Cieľom tejto služby je zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky a znížiť stres vodiča. V spoločnosti Volvo neustále vyvíjame naše bezpečnostné systémy s cieľom podniknúť kroky smerom k našej dlhodobej vízii nulovej nehodovosti s nákladnými vozidlami Volvo,“ vysvetľuje Johan Rundberg, produktový manažér spoločnosti Volvo Trucks. „Vďaka tejto službe môže dopravná spoločnosť zabezpečiť nízku rýchlosť vozidla. Napríklad v prístave alebo logistickom centre, alebo v oblastiach s veľkým počtom ľudí a premávky, ako sú rušné centrá miest a okolie škôl,“ doplňuje Rundberg.
Ako fungujú bezpečnostné zóny? Pri vjazde do zóny nákladné vozidlo automaticky zabrzdí, aby dosiahlo nastavený rýchlostný limit. Vodič je o tom upozornený na displeji prístrojovej dosky. Z bezpečnostných dôvodov môže vodič obísť rýchlostný limit stlačením plynového pedálu. Ak vodič používa tempomat, rýchlosť nemožno nastaviť na vyššiu hodnotu, ako je povolená rýchlosť v danej zóne. Udalosti vjazdu, vyjazdu, prepísania a prekročenia rýchlosti sa zobrazujú správcovi vozového parku vo Volvo Connect.
Manažér vozového parku definuje geografické zóny na digitálnej mape, konfiguruje povolený rýchlostný limit a má plnú kontrolu nad tým, ktorá zóna sa má použiť pre každé nákladné vozidlo. Vodič na prístrojovom displeji uvidí, že sa nachádza v zóne s obmedzenou rýchlosťou a aká je maximálna rýchlosť. Safety Zones je predplatená služba a súčasť Volvo Connect, rozhrania spoločnosti Volvo Trucks pre digitálne služby pre všetkých zákazníkov. Na portáli Volvo Connect dostane správca vozového parku upozornenie na udalosť vždy, keď nákladné vozidlo vstúpi do zóny alebo ju opustí a ak vodič prekročí maximálnu rýchlosť. Nová služba je k dispozícii pre ťažké nákladné vozidlá Volvo FH, FM a FMX Euro 6 a modely s elektrickým pohonom. Novinka je dostupná od júna 2025 pre nové nákladné vozidlá a od septembra 2025 pre existujúce nákladné vozidlá.
zdroj: Volvo Trucks