Určite nám dáte za pravdu, že nároky na kamiónovú dopravu neustále rastú. Nielen čo sa týka požiadaviek na užitočnú hmotnosť, ale aj na rýchlosť a dynamiku dopravy. A treba priznať, že v hornatých regiónoch to majú súpravy naozaj náročnejšie, než na rovinách. Volvo však prináša riešenie aj pre tieto špecifické podmienky. Má skratku FH16, dokáže jazdiť na naftu, aj rafinovaný rastlinný olej a v najvýkonnejšej verzii ponúkne až 780 k a 3800 Nm.

Na olej, aj 100 % bionaftu

Nové Volvo FH16 a jeho aerodynamická verzia FH16 Aero je skutočnosu vlajkovou loďou značky a zároveň najvýkonnejším sériovým kamiónom na európskych cestách. Jeho naftový motor D17 s objemom 17 l plní emisnú normu Euro 6 a prichádza rovno v troch výkonových úrovniach. Už základná, ak sa tak dá vôbec nazvať, ponúka 441 kW/600 k a 3000 Nm. Nad ním je verzia naladená na 515 kW/700 k a 3400 Nm a v vrcholom ponuky je verzia s maximálnym trvalým výkonom 574 kW/780 k a krútiacim momentom 3800 Nm. „Som hrdý, že môžem predstaviť náš nový motor. Ide skutočne o majstrovské dielo, ktoré je výsledkom prvotriedneho inžinierstva. Verzia so 780 koňmi je najsilnejším motorom v odvetví. Nikto nechce stúpať po strmej ceste vo vozidle s maximálnym zaťažením a príliš nízkym krútiacim momentom a výkonom. Preto sme vynaložili všetko naše úsilie na to, aby bol motor D17 veľmi výkonný, spoľahlivý a pohotový. Pre našich zákazníkov to znamená, že budú môcť svoju prácu dokončiť rýchlejšie a ich hospodárnosť paliva bude lepšia,“ hovorí Marcos Weingaertner, produktový manažér v spoločnosti Volvo Trucks. Nadpriemerné výkonové parametre modelu FH16 ho predurčujú na používanie v sťažených podmienkach a na veľmi členitých tratiach plných stúpaní a klesaní (jeho motorová brzda má výkon 520 kW). Ako potvrdili predstavitelia značky, výborne sa hodí aj na rýchle zásobovanie a prepravu tovarov v členitých slovenských regiónoch, vrátane logistickej podpory v pripravovanom závode Volvo na východe Slovenska.

Technickou zaujímavosťou je, že agregát D17 je homologizovaný aj na pohon palivom HVO (rafinovaný rastlinný olej) a aj na 100 % bionaftu B100. Ako potvrdili zástupcovia značky Volvo, predaj vlajkovej lode Volvo FH16 začne približne v polovici roka 2024.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

zdroj: Volvo Trucks