Direktívne nariadený prechod od áut so spaľovacími motormi na elektromobily, či iné alternatívne spôsoby pohonu áut so sebou prinášajú nielen nové technológie, ale aj požiadavky na získavanie suroví potrebných pre ich výrobu. A tu je kameň úrazu. Elektrické autá sú totiž poháňané trakčnými batériami vyžadujúcimi poriadne porcie lítia. Najväčšie celosvetové zásoby tejto suroviny má dnes Čile, práve túto krajinu však, zdá sa, čakajú veľké zmeny, ktoré by mohli významným spôsobom ovplyvniť výrobu elektrických osobných aj nákladných áut viacerých producentov.

Znárodníme, ochránime, prerozdelíme

Miestny ľavicový prezident Gabriel Boric totiž plánuje zakročiť proti nekontrolovanej ťažbe lítia v Čile a zabrániť tak drancovaniu prírody, pozdvihnúť ekonomiku a v neposlednom rade aj podporiť domorodé komunity. Ako? Jednoducho, plánuje znárodnenie lítiového priemyslu. Kontrolu nad operáciami s lítiom by z priemyselných gigantov SQM a Albemarle preniesol na samostatnú štátnu spoločnosť. "Budúce zmluvy s lítiom by sa vydávali len ako verejno-súkromné partnerstvá so štátnou kontrolou. Toto je najlepšia šanca, akú máme pri prechode na udržateľnú a rozvinutú ekonomiku. Nemôžeme si dovoliť premrhať ju,“ povedal na adresu svojho rozhodnutia prezident Boric.

Vláda neukončí súčasné zmluvy, ale dúfa, že spoločnosti budú otvorené účasti štátu pred uplynutím ich platnosti, povedal Boric bez toho, aby konkrétne vymenoval Albemarle a SQM, svetových výrobcov lítia číslo 1 a číslo 2. Zmluva SQM vyprší v roku 2030 a zmluva Albermarle v roku 2043. SQM, formálne nazývané Sociedad Quimica Y Minera de Chile, a Albemarle dodávajú spoločnosti Tesla Inc, LG Energy Solution Ltd a ďalších výrobcov elektrických vozidiel a batérií. Čílsky štátny Codelco, najväčší svetový producent medi, bude mať za úlohu nájsť najlepší spôsob, ako sa vláda podieľať na ťažbe lítia. „Ak sa vytvorí verejno-súkromná spoločnosť na ťažbu lítia v soľných pláňach Atacama, bude ju kontrolovať štát cez Codelco,“ povedal Boric. Zároveň dodal, že krajina sa bude snažiť chrániť biodiverzitu a zdieľať výhody ťažby s domorodými a okolitými komunitami. Dodal, že chce vybudovať Čile, ktoré rozdeľuje bohatstvo vytvárané obyvateľmi spravodlivejším spôsobom.

zdroj: Euractiv