Spomínate si na československý seriál Plechová kavalerie? Jeho hlavnými hrdinami boli členovia brigády na žatve a ich boj s každodennými starosťami socialistického pracovníka. A hoci bol seriál značne ideologicky podfarbený, najväčší obdiv si v ňom vyslúžili východonemecké kombajny. Najznámejších z nich bol model E 512, ktorý sa v čase príchodu do vtedajšieho Československa stal najvýkonnejším kombajnom na trhu. Legendárna „päťstodvanástka“ tento rok oslavuje.

Silák so zlatou medailou na krku

Vývoj nového kombajnu Fortschritt E 512 začal už na prelome rokov 1964-65. Na poliach mal nahradiť model E 510, ktorý sa nakoniec neujal a tak sa na program dňa dostal urýchlený vývoj jeho vylepšenej verzie. Jej prototyp začali poľnohospodári testovať už v roku 1966, pričom o dva roky ho doviedli do finálneho štádia a východonemecká továreň VEB Kombinat Fortschritt Landmaschinen začala s jeho sériovou produkciou. V rovnakom roku sa objavil aj na československom trhu, kde o rok neskôr dokonca získal zlatú medailu (na veľtrhu v Brne ocenili už jeho vylepšenú verziu s uzavretou kabínou). V čase jeho uvedenia na trh bol najvýkonnejším a najmodernejším kombajnom v bývalom ČSSR, poľnohospodári mu preto celkom logicky dávali prednosť pred sovietskymi kombajnami SK-5 Niva, či SK-6 Kolos.

Model E-512 poháňal naftový motor s výkonom 77 kW (105 k), jeho pojazd zabezpečoval variátor a max. pojazdová rýchlosť bola 20 km/h. Legendárny kombajn zostal v sériovej výrobe presne 20 rokov, pričom sa z neho vyrobilo až 51 000 kusov.

Prvé exempláre kombajnu E-512 mali ešte relatívne primitívnu kabínu bez zasklenia. Komfort obsluhy bol v podstate nulový.