Ak patríte k tým, ktorých elektrická mobilita úžitkových automobilov z nejakého dôvodu priťahuje a teší, potom by vás mohol zaujímať dátum 30. jún 2021. Práve budúci týždeň totiž nemecký koncern Daimler predstaví novú batériami poháňanú verziu modelu Actros.

Novinka, ktorá je zároveň prvým sériovým nákladným autom značky Mercedes-Benz, ponesie oficiálne označenie eActros a jej produkcia bude zahájená v druhej polovici tohto roka v továrni Wörth am Rhein neďaleko mesta Karlsruhe.

eActros

Automobilka pripomína, že praktické testy Mercedesu eActros neprebiehali len v réžii domácich skúšobných vodičov, ale zapojilo sa do nich aj niekoľko vybraných tradičných zákazníkov značky. Vývojové oddelenie postavilo v roku 2018 desať funkčných prototypov, ktoré v dvoch fázach vystriedala dvadsiatka klientov.

V priemere 50 tisíc km na prototyp

Išlo o 18-tonové a 25-tonové varianty, ktoré podľa Mercedesu jazdili v prakticky nepretržitej premávke a v aktívnej službe (prevažne na nemeckých cestách, ale tiež vo Švajčiarsku, Belgicku a Holandsku) súhrnne na svojich tachometroch natočili približne pol milióna kilometrov. 

eActros

Niektoré autá v chladiarenskom skriňovom prevedení slúžili pri rozvoze potravín po supermarketoch, iné pre zmenu prepravovali súčiastky výrobného závodu a jedno z vozidiel v cisternovej úprave vozidlo materiál pre firmu produkujúcu betón.

Mercedes podľa očakávania nešetrí nad výsledkami skúšok superlatívmi. Podľa neho „boli vodiči eActrosu ohromení“. Aj kvôli okamžite dostupnému maximálnemu krútiacemu momentu tesne nad nulovými otáčkami, ktorý zabezpečuje pôsobivú akceleráciu z miesta a tiež tichou prevádzkou, nás podobné slová samozrejme neprekvapujú.

eActros

Skôr by nás ale zaujímalo, aká bude kapacita akumulátorov, spotreba, dojazd, časy nabíjania v závislosti na príkone nabíjačiek a pochopiteľne i cena v porovnaní s bežným Actrosom. Časť z týchto informácii budeme vedieť už o pár dní, a tak môžete očakávať, že sa s vami o ne nezabudneme podeliť.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov

zdroj: Mercedes