Čo je HVO100 a prečo je lepšie?

HVO100 je skratka pre hydrogenizovaný rastlinný olej, číslo 100 označuje percentuálny podiel obnoviteľných surovín. Jeho výroba vyžaduje menej energie, takže oproti fosílnej nafte je omnoho udržateľnejšie. Okrem tej udržateľnosti najväčším plusom je zníženie emisií CO2 vraj o 90 percent, pevných častíc o 30 percent, oxid uhoľnatý o 24 percent a o 9 percent menej oxidov dusíka. Tiež je jednoduchšie na skladovanie a má dobré vlastnosti v chlade. Dnes ho môžete natankovať rovno do dieselového kamiónu, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 6. Určite vám napadne otázka či je v poriadku rovno tankovať HVO. Odpoveď je áno.

Vozidlá kompatibilné s HVO majú pri nádrži označenie XLT (X to liquid) a kompatibilitu uvádzajú aj samotný výrobcovia. Dokonca sa nezmení ani servisný interval, spotreba a výkonové parametre sú rovnaké ako pri nafte. Bohužiaľ nič nie je perfektné. Nevýhodou HVO je cena. Liter HVO je drahší ako liter nafty. Ďalšou nevýhodou je nedostatok surovín na výrobu (primárne rastlinný olej a živočíšny tuk) a málo výrobných rafinérií. A aby toho nebolo málo tak ani legislatíva nepomáha. Legislatívu Európskej únie totiž zaujíma viac typ motora/pohonu, ako emisne úsporné palivo a to teda celkom brzdí potenciál HVO100.

Čerpacie stanice HVO

Pumpa v Malackách je u nás síce prvou, no pre spoločnosť Eurowag je jednou zo 140 v 7 krajinách. Doteraz sa HVO používa ako prímes do fosílnej motorovej nafty, pretože zlepšuje spoľahlivosť motora v chladnom počasí a znižuje emisie. Je to tak jednoduchšie, pretože obnoviteľná nafta potrebuje vlastnú nádrž s pištoľou, ktoré sú kompletne vyčistené. Takže je tam istá investícia, no v porovnaní s LNG, CNG alebo elektrickými nabíjačkami je to v podstate smiešne jednoduché. Samozrejme je k tomu potrebná buď podpora legislatívy alebo dopyt zákazníkov.

Čisté HVO100 môžete od roku 2022 tankovať v krajinách Beneluxu, Škandinávii či Taliansku, od roku 2023 v rakúskom meste Ort, aktuálne už aj u nás v Malackách a čoskoro aj v českej Jihlave. „Čerpacie stanice Eurowag sú konštrukčne postavené tak, aby bolo možné ponúkať HVO100 takpovediac okamžite a bez vysokých nákladov. Ak bude zo strany zákazníkov o toto palivo záujem, podporený napríklad znížením spotrebnej dane oproti klasickej nafte, sme pripravení rýchlo reagovať,“ vyjadril sa Dávid Halász Head of Alternative Fuels v spoločnosti Eurowag. Dúfam teda že nie len Slovensko ale aj ostatné krajiny podporia využitie HVO či už úľavami na daniach alebo na mýte.