Tvary nákladných áut musia odnepamäti zodpovedať predovšetkým ich účelu a v maximálnej možnej miere zlepšovať ich úžitkové parametre. V súčasnosti však naberajú na význame aj ich aerodynamické charakteristiky zlepšujúce efektivitu pohonu a v neposlednom rade aj dizajn, teda tvarovú príťažlivosť a atraktivitu výrobku v očiach náročných zákazníkov. Vytvoriť dizajn kabíny moderných nákladných áut preto nie je vôbec jednoduché. Popri všetkých spomínaných funkciách totiž musí plniť aj prísne bezpečnostné normy a zároveň príliš nezvyšovať nároky na cenu výroby. O to vzácnejšie preto je, ak cenu za priemyslový dizajn získa výrobca nákladných áut.

A Oscara získava Tatra

Tatra Force tretej generácie mala to šťastie, že získala rovno dve ocenenia Red Dot Design. Porota ocenila nielen model Force so štvordverovou kabínou, ale aj jej verziu s palivovými článkami s označením e-Drive FCEV. Hodnoteniu pritom podliehalo aj stvárnenie interiéru ocenenej Tatry. „Porota hodnotila Tatru Force so štvordverovou kabínou a Force e-Drive s dvojdverovou kabínou na základe digitálnych prezentácií, aj osobnej prehliadky áut priamo v Essene. Ocenenie si vyslúžili za komplexnosť tvarového riešenia exteriéru aj interiéru,“ hovorí Radomír Smolka z predstavenstva Tatra Trucks. „Tatra v tejto súťaži uspela prvýkrát a rovno s dvojicou produktov. O to viac nás ocenenie teší,“ doplnil Smolka.

Porotcovia hodnotili nielen exteriér, ale aj interiér kabíny Tatry Force III.

Autorom dizajnu Tatry Force III je priemyslový dizajnér Lukáš Taneček, ktorý už ocenenie Red Dot v minulosti získal. Tajomstvom pritom nie je ani fakt, že sa podpísal aj pod tvary modelu Tatra Tactic. „Pri návrhu Tatry Force sme museli riešiť niekoľko protichodných požiadaviek. Napríklad bolo vylúčené použitie výliskov a zároveň na exteriéri kabíny v maximálnej možnej miere eliminovať dielce z plastu. Požiadavkou konštruktérov bolo použitie výlučne štandardizovaných profilov. Napriek tomu sme to zvládli," hovorí Lukáš Taneček.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

zdroj: Tatra Trucks