Čo je asistencia výrobcu?

Ak ako Slovák voláte asistenciu napríklad značky Mercedes Benz, zdvihne to slovensky/česky hovoriaci operátor, priamo v sídle asistencie tejto značky, v tomto prípade v Maastrichte. Znamená to, že by sa mal vedieť postarať o všetko. V prípade poruchy vám poväčšine zavolá výjazdového technika (zažil som v Rakúsku, Holandsku aj v Belgicku), ktorý sa pokúsi vozidlo opraviť. Ak oprava na mieste nie je možná, organizuje sa odťah. Priamo na dílerstvo, kam vás odtiahnu. Tí by vám mali zapožičať adekvátne náhradné auto. Ak nie je k dispozícii, organizujú to cez zmluvného partnera. iné značky, tie menej honosnejšie, majú asistenciu značky zazmluvnenú v nejakom dispečingu. Tam sa postupuje podľa rovnakého scenára, akurát sa to môže a zvykne komplikovať. Napríklad výškou rozpočtu, ktorý je na jednotlivý zásah vyčlenený.  

Kde a prečo sú najčastejšie problémy?

Bez ohľadu na značku a toho, kto asistenciu zabezpečuje (značkový, alebo externý dispečing) môže nastať viacero problémov. Napríklad, ak vám priamo díler neposkytne náhradné auto a požičovňa bude požadovať KREDITNÚ KARTU na vinkuláciu určitej sumy (poväčšine 500 euro), ktorá slúži ako prípadná spoluúčasť pri poškodení zapožičaného auta. Ak nemáte kreditku? Smola. Nepomôže vám, ani keď máte pri sebe hotovosť. Požičovne, najmä v zahraničí, hotovosť akceptovať nebudú. Iste, my zvykneme hovoriť každej farebnej kartičke kreditka, máme to z amerických filmov. Takú farebnú kartičku má dnes už takmer každý. Ale nie je kreditka ako debetka. Tu je presne ďalší problém. Debetnú kartu požičovne tiež neakceptujú.

Mladší ako 21 rokov? Smola

Ak je vodič mladší ako 21 rokov, niektoré požičovne, takej osobe auto nevydajú. Naozaj je dobré podrobne si naštudovať podmienky asistencie či už značky, alebo poisťovne. Bonusom je, mať v prípade potreby pri sebe kreditnú kartu s dostatočným budgetom. Hotovosť určite nikdy neuškodí, skôr naopak. V každom prípade, na každú službu, ktorú by ste mali platiť vy žiadajte riadny doklad a ten si uschovajte, pre prípadnú refundáciu.

Aké zvyknú byť problémy s náhradným autom preberieme v ďalšom dieily.