Jeho latinské meno odkazuje na rod koní a hádame, že ho jeho autori takto nazvali práve preto, že je nástupcom kedysi v lesoch bežne používaných koní pri ťažbe dreva. Equus 175N má dĺžku 6678 mm, šírku 2450 mm a výšku 2870 mm. V ťažkom teréne je nepochybne značnou výhodou jeho svetlá výška až 544 mm, a keď už preberáme rozmery, pridávame aj rázvor 3208 mm. 

Ako vidíte, nejde o žiadnu malú hračku, a to vám ešte prezradíme, že v závislosti od prevedenia a doplnkovej výbavy môže vážiť až desať ton. Podľa samotného výrobcu patrí k jeho výhodám robustná konštrukcia, vysoká prevádzková efektivita a spoľahlivosť. 

Equus 175N

Equus je poháňaný preplňovaným naftovým štvorvalcom značky Cummins, konkrétne modelom B45. Má objem 4,5 litra a produkuje maximálny výkon 175 koní pri 2200 otáčkach za minútu. Najvyšší krútiaci moment 780 newtonmetrov je k dispozícii od 1500 ot./min. Agregát pracuje s priamym vstrekovaním common-rail a aj bez recirkulácie výfukových plynov systémom EGR plní momentálne najprísnejšiu emisnú normu Stage V.

Prenos výkonu z pohonnej jednotky na kolesá zabezpečuje hydraulika s tromi automatickými módmi a dvomi mechanickými prevodmi typu korytnačka-zajac. Ten prvý, redukovaný a logicky pomalší je určený na prácu, pričom vozidlu umožňuje pohybovať sa rýchlosťou v rozsahu od 0 do 18 km/h. Druhý (tradične označený zajac) je zase vhodný k pohodlnejšej preprave na bežných cestách rýchlosťami od 0 do 40 km/h a výrobca upozorňuje, že jeho systém sa neprehrieva ani pri plnom zaťažení a presunoch na dlhé vzdialenosti.

Equus 175N

Srdcom hydraulického systému od firmy Danfoss je hydromotor s nedávno zväčšeným objemom na 300 centimetrov kubických. Pracuje s doskou umožňujúcou náklon až 45 °, čo podľa Sittransu zvýšilo jeho účinnosť a práve väčší objem konštruktérom umožnil znížiť otáčky pri nezmenenom výkone. Súčasťou pohonu je tiež rozvodová skriňa s možnosťou výberu režimu 4x2 alebo 4x4, pričom vodič odpojuje zadnú nápravu.

Equus 175N

Základom stroja je zalamovací rám zvarený z vysokopevnostnej ocele, ktorý je doplnený o tuhé nápravy s mokrými lamelovými brzdami, ručnou brzdou na všetky štyri kolesá a stopercentnou uzávierkou diferenciálov. Pochádzajú od nemeckej spoločnosti NAF a sú dimenzované na sedemnásť ton.

Štandardné pneumatiky traktora majú rozmer 23.1-26 (so šírkou 600 mm) a s celkovým rozchodom kolies 2450 mm môže byť stroj naložený aj na bežným kamiónom. V sériovej výbave nechýba ani navijak s čelným ozubením v prevodovej skrini, ktorý má dva bubny. Jeho ťažná sila je v závislosti na verzii 2 x 8 až 2 x 11 ton.

Equus 175N

Lesný traktor Equus sa vďaka prídavnému náradiu a nástrojom dokáže veľmi rýchlo zmeniť na multifunkčný stroj vhodný na stavby, úpravy terénu, ale hodí sa i na komunálne služby. Rýchloupínací systém dovoľuje inštaláciu hydraulickej ruky značky Equus a k nej môžete mať pripojené bežné lesné drapáky, drapáky na haluzinu, mulčovacie či vyžínacie hlavy, drapáky s pílou či iné typy lyžíc.

Stroje Equus sú v ponuke v troch základných verziách

Equus 175N Basic
Základné prevedenie vybavené prednou radlicou, zadným štítom a navijakom. Je vhodné pre užívateľov, ktorí nepotrebujú žiadne špeciálne či prídavné náradie.

Equus 175N Universal
Verzia Basic vybavená hydraulickou rukou Equus 120 s drapákom a kliešťami na guľatinu (tzv. klembank). Vhodné predovšetkým na prácu s drevom.

Equus 175N Harvester
Verzia Basic s hydraulickou rukou Equus 120 s hlavou určenou na ťažbu dreva.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 30 obrázkov
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Sittrans