Najnovší člen rodiny Ford Turneo Courier

Ford Turneo si môžete zadovážiť v troch verziách. Každá má niečo do seba, verzia Courier je päťmiestne vozidlo, Connect je sedemmiestny a Custom ponúka až deväť miest na sedenie. Courier ich má síce iba päť, no zato vám ponúkne obrovský batožinový priestor a to až 570 litrov (pri dvojmiestnej verzii dokonca 1198 litrov), čo je nárast o 44 % a teda 175 litrov. Ak by ste sklopili zadné sedačky, máte až 2162 litrov. Teda nebude problém zbaliť sa na dovolenku alebo riadnu túru. Veľké batožinové dvere vám nie len umožnia komfortne naložiť batožinu ale v prípade dažďa vás aj ochránia pred zmoknutím.

V batožinovom priestore pribudli nové odkladacie priehradky zabudované v bočných paneloch kde môžete uložiť kľudne aj zablatené topánky. Veľkou výhodou sú bočné posuvné dvere, ktoré vám umožnia komfortné nastupovanie alebo pripútavanie detí. Čo sa zadných sedačiek týka, nájdete v modeloch turneo trojmiestnu lavicu, ktorá ponúka viac priestoru pre hlavu a vo výške pliec. Lavica je rozdelená v pomere 60/40, teda môžete preniesť predmety dlhé až 1,4 metra. Keď prejdeme na prednú časť kabíny, hneď si všimnete dotykový 8 – palcový digitálny displej so systémom SYNC4. tak isto ak klasické budíky sú nahradené digitálnym displejom. Nebude chýbať ani bezdrôtová nabíjacia podložka, USB porty a dokonca ani bezdrôtové zrkadlenie telefónu pomocou Android Auto a Apple CarPlay. Novinkou na palubnej doske je zabudovaný držiak telefónu plus ďalšie úložné priestory.

Pohon a asistenčné systémy

Nové Turneo získalo historicky najvyššie skóre v bezpečnostných testoch dodávok Euro NCAP a to až 93 %. Aj vďaka asistenčným systémom. A že ich teda je. Každé Turneo je štandardne vybavené asistentom udržiavania v pruhu, prednárazový bezpečnostný systém, inteligentný asistent rýchlosti, rozpoznávanie dopravných značiek, sledovanie bdelosti vodiča, upozornenie na jazdu v protismere, tempomat. A potom v závislosti od výbavy pretože Turneo môžete mať v troch výbavách (Trend, Titanium, Active), môžete mať k dispozícií monitorovanie slepého uhla, systém upozornenia na križujúce vozidlá, adaptívny tempomat s asistentom pre zmenu pruhu a asistent pri zatáčaní na križovatkách. Asistenčných systémov má požehnane, no nie len to vám pomôže pri jazde. Zásadne aj polomer otáčania, ktorý je 10,7 metra a celková dĺžka pod 4,4 metra vám umožnia lepšiu manévrovateľnosť v zúžených priestoroch. O pohon v modeloch turneo sa stará 1,0 litrový zážihový motor EcoBoost s turbom s max. výkonom 96 kW (125 k). K nemu môžete mať buď šesťstupňovú manuálnu prevodovku alebo sedemstupňovú automatickú dvojspojkovú prevodovku.

Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 2 obrázkov

Ford Transit Courier

Ďalšou novinkou Ford Pro je model transit courier, ktorý je oproti predošlej verzií väčší, silnejší, modernejší a prispôsobený požiadavkám zákazníkov. „V reakcii na dopyt zákazníkov uvádzame úplne nový model Transit Courier, ktorý poskytuje schopnosti väčšej dodávky pri zachovaní kompaktných rozmerov a prináša podporu pripojených služieb vrátane služieb Ford Pro Telematics a systému FORDLive na zvýšenie času bezporuchovej prevádzky a produktivity,“ povedal Hans Schep, generálny riaditeľ divízie Ford Pro v Európe.“

Čo určite ocení zákazník je nárast nákladového priestoru, ktorý sa zväčšil o 181mm a teda na celkových 1802 mm. Nie len do dĺžky ale aj do šírky, vďaka zaveseniu so šikmými tlmičmi sa priestor medzi podbehmi zväčšil na 1220 mm, čo znamená že môžete odviezť až dve europalety. Celkový objem nákladového priestoru je 2,9 m3 a pozor, tento objem ešte dokážete zväčšiť pomocou otváracej priečky. Ta slúži na prevážanie predmetov ako sú dosky rúry dlhšie ako 2600 mm. Model s dvojitými pružinami je verzia s vysokým užitočným zaťažením, v tejto verzií odveziete až 854 kg. Hmotnosť ťahaného prívesu je pre všetky varianty 1100 kg. Pri Transit Courier si môžete zvoliť aj verziu double cab, tá ma trojmiestny druhý rad sedadiel. Sedadlá sú delené v pomere 60/40 a dajú sa aj sklopiť a prevrátiť, ak druhý rad prevrátite v aute je dosť priestoru na jednu europaletu.

Kabína a pohon

Aby sa zabezpečila čo väčšia efektivita, Transitu Courier pribudol prístrojový panel digiboard, ktorý integruje digitálny združený prístroj a 8-palcový stredový dotykový displej so systémom SYNC4. taktiež predplatený pripojená navigačná služba, ktorá dokáže poskytnúť live informácie o doprave, parkovaní a nebezpečenstvách. O všetky aktualizácie sa stará zabudovaný modem, ktorý je štandardnou výbavou pre všetky vozidlá, a teda sa nemusíte starať o aktualizáciu. Taktiež nebude chýbať zabudovaný držiak na telefón, pribudli odkladacie priestory pre dokumenty, zariadenia a káble, ktoré budete využívať pri práci. Novinkou, ktorú ocenia majitelia je FordPass Pro, vďaka ktorej si môžete na diaľku odomknúť alebo zamknúť vaše vozidlo, kontrolovať polohu dodávky, sledovať spotrebu, stav kvapalín, tlak pneumatík a dalšie informácie o vozidle.

Vďaka funkcií Fleet Start Inhibit dokážete na diaľku aktivovať alebo deaktivovať vaše vozidlo, napríklad pri neoprávnenom používaní auta alebo v prípade krádeže vozidla. Aj tu je pod kapotou 1,0 l zážihový motor EcoBoost s výkonom 96 kW (125 k). V ponuke bude aj s nižším výkonom 74 kW (100 k) pre nižšiu produkciu CO2. Aj tu máte možnosť šesťstupňovej manuálnej prevodovky alebo sedemstupňovej automatickej dvojspojkovej prevodovky.

Pre tých, ktorí jazdia viac je možnosť 1,5-l naftového motora EcoBlue s výkonom 74 kW (100 k) aj v modeloch double cab. V tomto prípade je možnosť šesťstupňovej manuálnej prevodovky. V štandardnej výbave nebude chýbať asistent udržiavania v jazdnom pruhu, prednárazový bezpečnostný systém, asistent rýchlosti a zadné parkovacie senzory. Za príplatok môžete mať aj adaptívny tempomat, monitorovanie mŕtveho uhla, asistent zatáčania na križovatkách a asistent brzdenia pri cúvaní. Transit Courier môžete mať až v štyroch výbavách a to Base, Trend, Limited a Active. Vo verzií Limited v štandardnej výbave máte aj parkovaciu kameru, predné parkovacie senzory, bezkľúčové štartovanie, 16-palcové zliatinové disky a podložka na bezdrôtové nabíjanie.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov