Kedysi prehliadaná bezpečnosť menších úžitkových vozidiel sa rokmi zlepšuje, čo ukázala nedávna previerka organizácie Euro NCAP zameraná na asistenčné systémy. Z pokroku profitujú aj osobné verzie. Čerstvým dôkazom sú výsledky novinky menom Ford Tourneo Connect, ktorá debutovala vlani v októbri.

Výsledok spolupráce značiek Ford a VW

Kompaktný van dosiahol v testoch plný počet hviezdičiek, čo nie je žiadne prekvapenie. Ford svoje body získal na základe svojho príbuzenského vzťahu. Je totiž pokrvným bratom VW Caddy, dvojicu áut spája okrem konštrukcie aj sada asistenčných systémov. Vzájomné rozdiely z hľadiska bezpečnosti sú preto zanedbateľné.

Pre obe vozidlá tak platí rovnaké skóre. Volkswagen absolvoval kompletné skúšky ešte v decembri, pričom v kategórii ochrany dospelých dostal od poroty 84 % a pri deťoch mal výsledok 82 %. Rovnaké čísla uvádza Ford. Hodnotenia dosiahnuté v prípade zraniteľných účastníkov cestnej premávky a elektronických pomocníkov nespomína, pri VW šlo o 69 % a 79 %.

Tourneo Connect mala organizácia Euro NCAP pochváliť za asistenčné jazdné technológie, ako napríklad systém sledovania pozornosti vodiča. Vysvedčenie je napriek jeho relatívne čerstvosti označené číslom 2021. Dôvodom je fakt, že nemecký príbuzný prešiel skúškami ešte podľa vlaňajších kritérií a tohtoročné podmienky sú opäť prísnejšie.

Zdroj: Ford