Celkom nový model v sebe spája viacúčelovosť a veľkú ponuku priestoru s vysokou úrovňou výbavy: od sériového infotainmentu MBUX a elektrickej parkovacej brzdy cez 17-palcové disky z ľahkej zliatiny (na želanie), systém KEYLESS GO alebo náladové osvetlenie až po čalúnenie sedadiel z imitácie kože ARTICO/MICROCUT a rozličné ozdobné prvky – nová Trieda T ponúka v tomto segmente rozmanité kľúčové prvky výbavy.

Vďaka rozsiahlej sériovej bezpečnostnej výbave so siedmimi airbagmi a s množstvom asistenčných jazdných systémov je moderný, spoľahlivý spoločník pre rodiny a ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas aktívne. Ceny začínajú pod 30 000 eur pre verziu T 160 s benzínovým motorom s výkonom 75 kW (102 k), manuálnou prevodovkou a v základnom variante.

Novou Triedou T rozširujeme naše portfólio o ozajstný prémiový malý van, ktorý ako žiadne iné vozidlo v tomto segmente v sebe spája ponuku priestoru a funkčnosť so štýlom a komfortom,“ hovorí Mathias Geisen, vedúci divízie Mercedes-Benz Vans. „Trieda T je ideálna pre všetkých, ktorí potrebujú dostatok miesta – od aktívnych rodín až po športových nadšencov. Dôsledne tým pokračujeme v našom raste v prémiových segmentoch.

Segment malých prémiových vanov v uplynulých rokoch výrazne narástol. Trieda T bola cielene vyvinutá pre rodiny a zákazníkov s orientáciou na voľný čas, ktorí potrebujú štedrú ponuku priestoru pre svoj každodenný život, ako aj pre víkendové výlety alebo športové aktivity a zároveň kladú dôraz na komfort a štýl.

Viacúčelovosť v elegantnom obale

Malý van je kombináciou kompaktných vonkajších rozmerov a veľkej ponuky priestoru. Trieda T s piatimi sedadlami je 4 498 milimetrov dlhá, 1 859 milimetrov široká a 1 811 milimetrov vysoká. Po tejto verzii bude nasledovať variant s dlhým rázvorom a až siedmimi miestami na sedenie.

Ďalšie výhody Triedy T, vďaka ktorým je každodenný život rodín a ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas aktívne, jednoduchší a komfortnejší: nízka nakladacia hrana s výškou len 561 milimetrov uľahčuje nakladanie ťažkých predmetov. Posuvné dvere na oboch stranách vozidla, ktoré sa otvárajú doširoka, umožňujú komfortný prístup do oblasti zadných sedadiel. Vďaka tomu môžu deti v úzkych uličkách a medzerách na zaparkovanie rýchlo a bezpečne nastúpiť a vystúpiť. Predmety je možné do vozidla nakladať z troch strán vrátane zadných výklopných dverí. Posuvné dvere poskytujú otvor so šírkou 614 milimetrov a s výškou 1 059 milimetrov. Zadná lavica na sedenie je sériovo sklopná. Po jej sklopení vytvára s dnom batožinového priestoru takmer rovnú ložnú plochu. Interiér tak možno flexibilne prispôsobiť každodenným potrebám. Batožinový priestor je štandardne vybavený zadnými výklopnými dverami s vyhrievaným zadným sklom. Alternatívne sú k dispozícii dvojdielne zadné dvere. Oba diely dverí je možné zaistiť v polohe 90 stupňov a otáčať do strany v rozsahu až 180 stupňov.

Nová úroveň kvality v segmente malých vanov

Mercedes-Benz prináša v interiéri tohto vozidla novú úroveň kvality do segmentu malých vanov. Dosahuje úroveň kvality z úspešnej rodiny kompaktných vozidiel. Už sériová výbava okrem iného zahŕňa aj tieto prvky: infotainment MBUX so 7-palcovým dotykovým displejom a integráciou chytrého telefónu, multifunkčný volant s tlačidlami dotykového ovládania, klimatizácia, funkcia štartovania bez kľúča, združený prístroj s 5,5-palcovým farebným displejom, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, uzatvorená príručná odkladacia skrinka, kryt batožinového priestoru, ako aj tašky na operadlách predných sedadiel. Tieto prvky výbavy dopĺňa osvetlenie interiéru v technológii so svetelnými diódami a v závislosti od výbavy aj náladové osvetlenie, ktoré obsahuje až osem farebných odtieňov (línie výbavy Style a Progressive).

Ozajstný prémiový charakter sa priamo odzrkadľuje aj vo výbere materiálov. Stredová lakťová opierka je sériovo potiahnutá imitáciou čiernej kože ARTICO. Lakťové opierky na dverách a stredové diely obloženia dverí v Triede T majú modernú, jemnú štruktúru NEOTEX prevzatú z plnoelektrických modelov Mercedes-EQ. Kombinuje sa v nej charakter nubukovej kože a high-tech neoprénu. Na prístrojovej doske sa vždy nachádza ozdobný prvok vo vysokolesklej čiernej farbe. Interiér a nakladací priestor sú potiahnuté kobercom. Na ešte výraznejšie zvýšenie hodnotného vzhľadu sú na výber dve línie výbavy.

Intuitívna koncepcia zobrazovania a ovládania systému MBUX a digitálne služby Mercedes me

Trieda T je sériovo vybavená infotainmentom MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz). K jeho silným stránkam patrí učenlivý softvér, displej s vysokým rozlíšením, integrácia chytrého telefónu so systémami Apple Car Play a Android Auto, zariadenie na hlasitý hovor prostredníctvom pripojenia cez rozhranie Bluetooth a digitálne rádio (DAB a DAB+). Pokroková je aj koncepcia intuitívneho ovládania pomocou 7-palcového dotykového displeja, tlačidiel dotykového ovládania na volante alebo hlasového asistenta „Hey Mercedes" (v kombinácii s balíkom navigácie, ktorý sa dodáva na želanie). Tento asistent rozumie aj hovorovej reči. Používateľ sa nemusí učiť vopred určené formulácie.

Priamo z výrobného závodu je Trieda T pripravená na použitie množstva digitálnych služieb Mercedes me connect. K týmto službám patria služby ovládania na diaľku ako dopyt na status vozidla na diaľku alebo zamykanie a odomykanie dverí na diaľku. S týmito službami je možné kedykoľvek z pohodlia domova alebo na cestách skontrolovať najdôležitejšie údaje o vozidle. Ďalšia veľmi praktická funkcia: vďaka navigácii s aktuálnymi informáciami o premávke a komunikáciou automobilu s okolím bude zákazník jazdiť s údajmi v reálnom čase. Zákazník tak môže napríklad efektívne obísť dopravné zápchy a ušetriť cenný čas.

Ciele možno zadávať aj ako trojslovné adresy so systémom what3word (w3w). what3words je najjednoduchší spôsob zadávania miesta. Pri tomto systéme je svet rozdelený na štvorce s rozmerom tri krát tri metre, každému štvorcu je priradená nezameniteľná trojslovná adresa. Tá dokáže výrazne uľahčiť vyhľadávanie cieľa.

Aj v prípade záchytného systému patrí Trieda T k vozidlám, ktoré spĺňajú vysoké bezpečnostné štandardy značky Mercedes-Benz. Cestujúcich chráni celkom sedem sériovo zabudovaných airbagov. Napríklad stredový airbag sa pri prudkom bočnom náraze rozvinie medzi sedadlo vodiča a spolujazdca, čím dokáže znížiť riziko zrážky.

Myslelo sa aj na bezpečnosť najmenších cestujúcich: úchytky detskej sedačky podľa štandardu iSize s ukotveniami ISOFIX a TopTether sa nachádzajú na krajných zadných sedadlách a na sedadle spolujazdca. Vo vozidle je nainštalované automatické rozpoznávanie detskej sedačky, vďaka ktorému sa z bezpečnostných dôvodov odpojí airbag spolujazdca, keď na tomto sedadle sedia malí spolucestujúci. Podložka integrovaná v sedacej ploche na základe rozloženia hmotnosti zistí, či je namontovaná detská sedačka. Špeciálne detské sedačky s transpondermi nie sú potrebné. Pre štvrté dieťa je možné na strednom sedadle zadnej lavice upevniť podsedák. Ďalšiu ochranu malých cestujúcich ponúka detská poistka posuvných dverí a elektrického ovládania okien v oblasti zadných sedadiel (na želanie).

Moderné a výkonné motory s nízkou spotrebou

V čase uvedenia na trh sú pre dieselový aj benzínový motor k dispozícii dva výkonové stupne. Pre štvorvalcové motory je charakteristický dynamický ťah už pri nízkych otáčkach a optimalizované hodnoty spotreby. Pre ešte svižnejšie zrýchlenie, napríklad pri predchádzaní, ponúka dieselový model s výkonom 85 kW funkciu zvýšenia výkonu a krútiaceho momentu. Na krátky čas sa aktivuje výkon až 89 kW a krútiaci moment 295 Nm. Všetky motory sú kombinované s funkciou ECO štart-stop. Okrem šesťstupňovej manuálnej prevodovky je pre oba dieselové modely a pre výkonnejší benzínový model k dispozícii aj sedemstupňová dvojspojková prevodovka (DCT).

Prehľad ponuky motorov

Model   T 160 d T 180 d T 160 T 180
Valce Usporiadanie/počet R4 R4 R4 R4
Zdvihový objem cm³ 1 461 1 461 1 332 1 332
Výkon kW/k 70/95 85/116 75/102 96/131
pri 1/min 3 750 3 750 4 500 5 000
Max. krútiaci moment Nm 260 270 200 240
pri 1/min 1 750 1 750 1 500 1 600
Spotreba paliva kombinovaná WLTP[6] l/100 km 5,3 – 5,9 5,5 – 5,9 6,7 – 7,2 6,6 – 7,3
Kombinované emisie WLTP[6] g/km 138 - 154 144 - 154 153 - 162 150 - 165
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h s 15,1 - 15,3 13,2 - 13,6 14.7 11,6-12,85
Maximálna rýchlosť km/h 164-165 175-177 168 183-184