Vplyv dopravy na tvorbu emisií CO2 nie je podľa odborníkov zanedbateľný a rovnako ako osobná doprava, sa o ich produkciu významným spôsobom stará aj nákladná a autobusová doprava. Význam elektrických úžitkových áut je preto nezanedbateľný a cieľom EÚ je postupne v čo najväčšej miere zvyšovať ich podiel na úkor naftových verzií. Dôležitú úlohu v celom procese zohráva najmä technologický vývoj batériových elektromobilov. Práve ten totiž určuje využiteľnosť elektrických áut na čo najširšie spektrum použitia. Svojim dielom k tomu pomáha aj Scania. Jej nová elektrická Scania 24 P teraz prináša trakčné batérie výrazne zlepšujúce úžitkové parametre elektrických Scanií.

Nový elektromotor a trakčné batérie teraz vytvárajú kompaktnejší celok, čo vytvára priestor na ďalšie batérie, alebo technickú výbavu auta a príslušenstvo.

Baterky na celý život

Elektrická Scania 24 P sa môže pochváliť novými prizmaticky tvarovanými batériami, ktoré v kombinácii s novým trakčným elektromotorom EM C1-2 tvoria kompaktnejší celok, než v doterajšíh elektrických Scaniách. Výsledkom je nižšia hmotnosť pohonného reťazca a zároveň voľné miesto na ďalšie batérie, či príslušenstvo auta. Scania uvádza, že dodatočné miesto sa teraz dá využiť napríklad na inštaláciu hydraulických podpier. Elektromotor EM C1-2 je k dispozícii v dvoch výkonových verziách (210 kW/286 k a 240 kW/326 k). „Ak by som mal náš nový elektromotor verzie 24 P porovnať s naftovým motorom, je to ekvivalent 9-litrového naftového motora,“ hovorí Frederik Allard, vedúci oddelenia E-mobility Scania. „Motor pracuje s jedným permanentným magnetom, spolupracuje s dvojstupňovou prevodovkou a disponuje, aj na pomery elektromotorov, nadštandardným krútiacim momentom,“ dopĺňa Allard. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že pri výrobe nových batérií využívajú aj obnoviteľné zdroje, takže emisie vznikajúce pri ich výrobe sú údajne až o tretinu nižšie, než pri konvenčnej výrobe. Nové technológie zároveň znamenajú, že Scania svojim batériám garantuje plánovanú životnosť 1,3 mil. kilometrov.

Novinka bude k dispozícii s konfiguráciou náprav 4x2 a 6x4, pričom dojazd verzie s celkovou hmotnosťou 29 t je 520 km.

zdroj: Scania