Elektrické kamióny a iné ťažké úžitkové autá na európskych cestách pomaly pribúdajú a je zrejmé, že v blízkej budúcnosti budú hrať vo vozových parkoch prepravných spoločností veľkú úlohu. Zatiaľ je tento segment na začiatku a počet elektrických kamiónov je, v porovnaní s naftovými verziami, nízky. Podiel e-truckov však narastá a s ním aj ich ponuka od výrobcov. Jedným z najvýznamnejších hráčov na tomto poli je Volvo. Práve jeho elektrické ťahače používa spoločnosť DFDS a keďže ich má už 225 kusov, zaradila sa na prvé miesto v rebríčku veľkosti flotily elektrických e-truckov na území Európy.

O 1516 ton emisií menej

DFDS je jedným z najvýznamnejších logistických hráčov v Severnej Európe a v jeho službách bude do konca tohto roka 125 elektrických ťahačov Volvo. Objednávka ďalších 100 kusov e-truckov od Volva znamená, že DFDS sa stáva spoločnosťou s najväčšou flotilou e-truckov v Európe. V súčasnosti má v prevádzke 95 elektrických nákladných vozidiel Volvo vo Švédsku, Dánsku, Litve, Belgicku a Holandsku, pričom zostávajúcich 30 by malo byť dodaných v priebehu roku 2024. Vďaka rastúcemu vozovému parku elektrických nákladných vozidiel spoločnosť DFDS do konca roka 2023 znížila emisie skleníkových plynov o 1516 ton.

„Som veľmi hrdý na to, že môžeme pokračovať v našom úzkom partnerstve so spoločnosťou DFDS. Táto objednávka na ďalších 100 elektrických nákladných vozidiel Volvo je dôkazom ich dôvery v našu spoločnosť. Výrazné zvýšenie flotily elektrických nákladných vozidiel DFDS ukazuje, že bezemisná preprava je životaschopným riešením už teraz,“ povedal Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks. Nové elektrické nákladné vozidlá budú nasadené na deviatich trhoch po celej Európe, vrátane Spojeného kráľovstva, Írska, Holandska, Belgicka a Švédska. Pôjde o inovované a energeticky úspornejšie modely Volvo FH Electric a Volvo FM Electric.

zdroj: Volvo Trucks