Tentoraz to nebude žiadne dlhé rozpisovanie o histórii legendárnej Škody 1203. Jej príbeh je dobre známy, rovnako ako fakt, že od začiatku bojovala s nízkym výkonom, slabými investíciami do vývoja a neschopnosťou politického systému zabezpečiť jej postupné zlepšovanie reflektujúce očakávania užívateľov. O náročných zákazníkoch zo „Západu“ ani nehovoriac. Už menej sa však vie o jej neslávnom konci a peripetiách s motormi, ktoré si v Trnave pred ukončením jej sériovej výroby užili.

Naftová „skladačka“ ju už zachrániť nestihla 

V 90. rokoch to bolo s modelom TAZ 1500 naozaj biedne a kvôli nastupujúcej emisnej legislatíve bolo treba vážne riešiť aj jeho emisie. Problémom bola jeho pôvodná konštrukcia, vrátane hlavy valcov znemožňujúcej použitie štvorbodového vstrekovania. Chcelo to úplne nový motor, lenže ten by sa „zaplatil“ len vyššími predajmi, ktorým zasa bránila zastaralá konštrukcia celého auta. Skrátka uzavretý kruh bez cesty von. Konštrukcia auta zo 60. rokov narazila na svoje limity a ďalej to nešlo. Na sklonku kariéry však TAZ ešte predsa len trochu zakopal nohami a v polovici 90. rokov prichádza riešenie v podobe prototypu s nemeckým naftovým atmosférickým motorom 1.9 D. Valníková nadstavba prototypu dostala hliníkovú korbu, prepracovanú zadnú nápravu s homokinetickými kĺbmi a vinutými pružinami a zosilnenú prednú nápravu schopnú uniesť liatinový naftový štvorvalec (v porovnaní s benzínovým TAZ 1500 bola naftová verzia ťažšia o 65 kg).

V montážnej verzii so zvýšenou strechou mohol TAZ 1.9 D odviezť 5 osôb a 3,23 m3 nákladu.

Po úspešných overovacích skúškach sa nakoniec v roku 1997 potichu rozbieha sériová výroba verzie TAZ 1.9 D (TAZ 1900) s „priemyselnou“ verziou nemeckého motora 1.9 D ADG s nepriamym vstrekovaním (mala nižší špecifický výkon a inú charakteristiku) naladenou na 40 kW/54 k pri 4000 ot./min. Kým výkon TAZ 1900 bol identický ako pri benzínovom TAZ 1500, naftová verzia mala krútiaci moment 119 Nm, zatiaľ čo TAZ 1500 len 105 Nm. Konštruktéri kvôli inej charakteristike motora a vyššej hmotnosti auta upravili aj stály prevod (5,22 namiesto 5,86) a za motor nasťahovali manuálnu prevodovku z regálov automobilky Peugeot. Najväčším prínosom bolo zníženie priemernej spotreby pri 90 km/h z 8,9 l/100 km (TAZ 1500) na 7,5 l/100 km. Max. rýchlosť mali obidve verzie rovnakých 110 km/h. A hoci to nakoniec nebolo zlé riešenie, „Tisícdvestotrojku“ naftový motor už nezachránil. Jej principiálne nedostatky odstrániť nedokázal a tak už po dvoch rokoch a pár vyrobených naftových exemplároch celá sériová výroba legendárnej dodávky v trnavskom výrobnom závode definitívne končí.