Nové Turneo Custom 2024

Turneo Custom prešlo zmenou dizajnu exteriéru, a teda že vyzerá robustne a naštvane. Všetky tri verzie ( Active, Sport, Titanium X) majú v štandardnej výbave 19-palcové zliatinové disky a maticové full-LED svetlomety. Okrem toho sa podarilo vozidlo znížiť, takže nastupovanie nebude problém.

No najväčšie zmeny sa týkajú interiéru. Ponúkne až deväť miest na sedenie a dostatok priestoru a pohodlia pre všetkých pasažierov. Súčasťou novej platformy je systém flexibilných sedačiek, ktoré sú namontované na koľajničkách v druhom a treťom rade. Tým pádom si môžete prispôsobovať sedenie či už pre pohodlie cestujúcich, alebo ich jednoducho vytiahnete a môžete prevážať aj niečo väčšie. Okrem vytiahnutia môžete sedadlá behom chvíľky otočiť a dostanete tak možnosť konferenčného sedenia pre 6 osôb.

Čo určite oceníte sú bočné posuvné dvere a tie sú ovládané elektricky, takže jednoducho stlačením gombíku komfortne otvoríte a nemusíte sa s nimi naťahovať. Určite plus je aj strešné panoramatické okno. O vás komfort sa bude starať trojzónová klimatizácia spolu s audiosystémom Bang & Olufsen so 14 reproduktormi v priestore, ambientné osvetlenie a vyhrievané krajné sedadlá v druhom rade. V prednej časti vozidla môžete mať dve alebo tri sedadlá, no hneď vás osloví 13-palcový ergonomický dotykový displej so systémom SYNC4. Samozrejme s možnosťou bezdrôtového zrkadlenia telefónu a v spojený s digitálnym združeným prístrojom tvoria digitálny kokpit zameraný na vodiča.

Novinka ktorá sa mne osobne páči a využijete ju pri dlhých cestách, je sklopný volant, ktorý môžete využiť ako držiak na notebook či ako praktický stolík. Ďalší priestor navyše sa zabezpečil zabudovaním spolujazdcovho airbagu do stropu vozidla, vďaka čomu vznikol úložný priestor pre notebook či tablet aj  pred spolujazdcom. 

Možnosti pohonu

Turneo Custom môžete vybrať s novou generáciou vznetových motorov s max. výkonom 100 kW, 110 kW alebo 125 kW (136, 150, 170 k) a spojené môžu byť s 8-stupňovou automatickou prevodovkou alebo 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Pri motoroch s výkonom 100 a 125 kW (136 a 170 koni) máte pri možnosť voliteľného systému pohon u všetkých kolies, ktorý dokáže rozdeľovať krútiaci moment medzi prednou a zadnou nápravou pomocou spojky. Postará sa teda o vašu bezpečnosť pri cestovaní v každom počasí.

Ak uprednostňujete manuálne prevodovky, si môžete k zvoliť mechanický samosvorný diferenciál k motorom s výkonom  100 a 110 kW (136 a 150 koní). Čo sa týka plug-in hybridného modelu ten môžete mať s 2,5-litrovým zážihovým motorom s Atkinsonovým cyklom s výkonom 173 kW (232 koní) spolu s akumulátorom, ktorý má využiteľnú kapacitu 11,8 kWh. V čisto elektrickom móde by malo Turneo Custom zvládnuť prejsť do 52 km.

Všetky vznetové verzie majú maximálnu ťažnú hmotnosť 2500 kg vrátane hmotnosti brzdeného prívesu. V plug-in hybridnej verzií 1850 kg, za príplatok môžete mať aj vysúvacie ťažné zariadenie. Samozrejme aj Turneo Custom bude nabité asistenčnými systémami ako napríklad adaptívny tempomat, asistent brzdenia pri cúvaní, 360-stupňova cúvacia kamera. Novinkou je systém výstrahy pri vystupovaní. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Čo má 2024 Ford Transit Custom?

Transit Custom budete využívať ako spoľahlivého pracovníka, ktorého môžte konfigurovať. No to sa nejedná len o možnosti interiéru ale aj exteriéru, a to hneď v niekoľkých možnostiach, napríklad skriňová dodávka, dodávka s dvojkabínou, kombi alebo doublecab. Nanovo navrhnutá platforma vozidla dosiahla väčšej tuhosti konštrukcie vozidla, o 100 kg zníženie váhy a o 200 mm dlhší rázvor.

Pri skriňovej dodávke môže byť nákladový priestor od 5,8 do 6,8 m3 pri štandardnej výške strechy s užitočným zaťažením 1350 kg a maximálnou dĺžkou nákladového priestoru 3450 mm.  Okrem týchto úprav môžete mať až päť stupňov výbavy a to Base, Trend, Limited, Trail a Sport.

Čo sa pohonu týka, taktiež budete mať na výber zo vznetových motorov EcoBlue s výkonom 81, 100, 110 a 125 kW (110, 136, 150 alebo 170 koní). V štandardnej výbave je 6stupňová manuálna prevodovka a za príplatok viete mať 8-stupňovú automatickú prevodovku, ktorá umožní ťahať príves do hmotnosti 2800 kg, a tá sa kombinuje s motormi o výkone 100 alebo 125 kW.

Aj pre Transit Custom platí možnosť výberu inteligentného pohonu všetkých kolies, ktorý rozdeľuje krútiaci moment medzi prednou a zadnou nápravou. Aj v tomto prípade platí že len s automatickou prevodovkou, pre milovníkov manuálnej prevodovky s motormi 100 a 110 kW môže byť v aute mechanický samosvorný diferenciál pre lepšiu trakciu mimo pevných ciest. Všetky dodávky sú vybavené nezávislým zavesením zadných kolies so šikmým vlečeným ramenom, čo umožnilo zníženiu podlahy a zlepšuje presnosť riadenia. Predné kolesá sa posunuli viac vpred, čím sa zabezpečilo viac priestoru v kabíne. 

Novinky interiéru

Interiér a asistenčné systémy ktoré sú vo vozidle novinkami boli konzultované so zákazníkmi, teda by mali byť na mieste a nápomocné pre každodennú prácu. Tou prvou je sklopný volant, ktorý vie slúžiť ako stolík alebo držiak na notebook.

Asistenčný systém Delivery Assist (dostupný od októbra 2024), ktorý vám po zaradení páky do polohy parkovania automaticky zapne výstražné svetlá, zatvorí všetky okná a zamknú sa dvere po vystúpení. Pri návrate k vozidlo môžete nastúpiť a naštartovať bez použitia kľúča. Taktiež je spolujazdcov airbag namontovaný v strope vozidla a teda vznikol priestor pre notebook či zakladač formátu A4 na prístrojovej doske. V modeloch s automatickou prevodovkou je radiaca páka na stĺpiku riadenia, čo zabezpečilo viac voľného priestoru v kabíne. Ani tu nebude chýbať  systém výstrahy pri vystupovaní.

Ďalšou z noviniek je systém Upfit na integráciu dodatočne namontovaného vybavenia, čiže prídavne displeje alebo ovládacie prvky. Jednoduchšie tak pripojíte pridané zariadenia v kabíne. Na palubnej doske vás privíta 13-palcový dotykový displej s orientáciou na šírku so systémom SYNC4. Vynovený kokpit ešte dopĺňa 12-palcový digitálny združený prístroj. Od výroby má Transit Custom zabudovanú aplikáciu Alexa prepojenú a 13-placovým dotykovým displejom a jednoduchými hlasovými povelmi dokážete využívať umelú inteligenciu či už na navigáciu, hovor alebo nakupovanie cez stránku Amazon.com. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov