Zájazdové autobusy sú zvláštnou kategóriou autobusov užívajúcou patričnú úctu a obdiv. Práve tie totiž svojim luxusným vzhľadom a kabínou dokážu počas ciest zaujať veľa ľudí a nejednému pasažierovi sa dokážu rýchlo dostať „pod kožu“. Nie je preto prekvapením, pre práve medzi zájazdovými autobusmi dnes nájdeme najviac legiend. Jednou z nich je bezpochyby aj neprehliadnuteľný Neoplan Tourliner. Dnes oslavuje 20 rokov.

Hra farieb

Prvá generácia autokaru Neoplan Tourliner vznikala na technických základoch štandardného autobusu MAN Lionˈs Coach. V roku 2002 prišlo zadanie rozšíriť ponuku značky Neoplan o zájazdový autobus, ktorý by šikovne doplnil aktuálne modelové portfólio a zároveň ukázal technologické, aj technické kompetencie značky v tom najlepšom svetle. Novinka musela zaujať na všetkých frontoch, pre svetovú premiéru v roku 2003 preto návrhári nového dizajnového oddelenia Neoplanu zvolili atraktívne lakovanie priťahujúce potrebnú pozornosť k tvarom karosérie. Tú charakterizovali dopredu sklonené B-stĺpiky, veľké čelné okno, hladké plochy a pre Neoplan typické predné bodové svetlomety. Kým exteriér navrhoval tím okolo Michaela Streichera, o kabínu plnú oblých tvarov sa postarala Andrea Lippová. A aby bol výsledok dokonalý, zvolila preň nápadnú svetlomodrú farebnú schému Beach Blue, ktorá sa neskôr stala typickou a veľmi obľúbenou výbavovou položkou zájazdových Neoplanov.

Nový Tourliner znamenal zásah do čierneho a tak bolo nakoniec zaregistrovaných okolo 2500 vozidiel prvej generácie. Asi 70 percent predaných autobusov tvorila 12-metrová dvojnápravová verzia. Jeden exemplár si dokonca našiel cestu na futbalové majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike, zatiaľ čo iné boli upravené na exkluzívne tímové autobusy, predovšetkým pre profesionálnu cyklistiku. Zásluhou atraktívneho pomeru ceny a výkonu bol Tourliner obľúbenou voľbou aj pre pravidelné diaľkové linky – v neposlednom rade vďaka modernej súvisle rovnej podlahe a možnosti umiestniť nad prednú alebo zadnú nápravu voliteľnú zdvíhaciu plošinu pre invalidný vozík.

Súčasťou modelového radu Tourliner je aj trojnápravová verzia L.

Od roku 2003 opustilo montážnu linku celkovo 3850 autokarov Neoplan Tourliner oboch generácií (Tourliner II prišiel v roku 2016), z toho vyše 2500 bolo v populárnej 12-metrovej dvojnápravovej verzii. Pri príležitosti 20-ročného jubilea tohto modelu uviedol Neoplan na trh luxusnú sériu Tourliner Diamond Edition.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: MAN